Nefrologija

talasemija

tina

postovani, moj muz ima talasemiju minor i zdrav je prenosioc .ja sam s druge strane potpuno zdrava.da li ima sanse da nasa djeca budu normalna i zdrava ili je neminovno da ce netko od njih biti nosioc ili cak tesko bolestan?molim vas pomozite mi!puno hvala!

prof. dr. sc. Petar Kes

Poštovana godpođo,
talasemije su izrazito heterogena skupina bolesti. Ne navodite podatke o tipu talasemije minor te je na temelju vašeg kratkog upita nemoguće dati precizan odgovor. Geni za hemoglobin u čovjeka se nalaze na 11. i na 16. kromosomu te je teorijski moguć prijenos bolesti na potomke iako je suprug heterozigot.
Uz potrebu preciznog određivanja tipa talasemije, preporučujem Vam da se javite u neko od savjetovališta za nasljedne bolesti koja djeluju pri velikim kliničkim centrima u Hrvatskoj.
Dr.sc. Nikolina Bašić-Jukić
Prof. dr. sc. Petar Kes