Nefrologija

upala bubrega

selvedina

Postovani,

dana 22. 9. sam se zbog jakih bolova u trbuhu i nagona na povracanje javila u hitni medicinsku pomoc. Tu je uradjen nalaz urina sa vrijednostima:
izgled: zamucen
Boja: zuta
p(aH*) 7,0
proteini:neg
Glukoza:neg
Ketoni:neg
Bilirubin:neg
Urobilinogen:16,0
eristrociti: 6-8
epitelne celija:dosta
kristali:nesto
sluzne niti:dosta
Bakterije: mozda greskom upisano u rubriku sluzne niti
L=5,9
ŠUK=5,00
Trbuh nadut (otekao) vec dugo vremena. Bol se javila na desnoj strani ispod desnih rebara ka donjem desnom dijelu. Sumnja na Colica abdominalis.
Na Klinivci pregled sa uputaom da se javim hirurgu, ginekologu i uraditi ponovni nalaz urina i EHO male zdjelica.

24. 9. UZ male zdjelice i bubrega
Jetra uredna, zucna kesa i zucni putevi uredni,pankreas uredan, slezina uredna.
Oba bubrega urednog polozaja, velicine i oblika, uredne sirine parenhima. Obostrano casice prosirene, vise desno gdje je i pijelon kao i proksimalni segment uretera prosiren upalne promjene. Mokracni mjehur lako zadebljalog zida.
Uterus i oba jajnika u fiz. granicama.

Preporuka: uraditi ponovno labaratorijske nalaze urina i po potrebi urinokulture III.

Kontrola UZ za 1 mjesec.

Molim Vas o cemu se radi i kako se lijeci.

S postovanjem,

Selvedina

P.S. 1986. godine u 4 mjesecu trudnoce (blizanci) lezala na Klinici zbog otkazivanja rada desnog bubrega.

selvedina

Postovani,

javljam se sa ponovnim nalazima urina:

Sedimentacija eritrocita: 22 - 51
Izgled: b
Boja. zuta
pH:4
Bjelancevine:lod opal
Glukoza:neg
Ketonska tijela:neg
Bilirubin: neg
Urobilinoge:1-2
Epitelne stanice: malo
Leukociti: 5-6
Bakterija: dosta
Eritorciti: 1-2

Nalaz krvi:
WBC 6.09 k/UL
NEU 3.89 63.9 N
LYM 1.52 24.9 L
MONO .463 7.61 M
EOS .161 2.64 E
BASO .057 .937B

RBC 5.55 M/Ul
HGB 13.8 g/dL
HCT 40.1
MCV 88.2 fL
MCH 30.3 pg
MCHC 34.3 g/dL
RDW 11.0

PLT .294 K/uL
MPV 9.14 fL
PCT .269
PDW 20.2 10 (GSD)

GLU:5.5 mmol
UREA:5.1
CHOL: 5.3
CREA: 67
TRIG: 0.7

U toku pregled urinokulture.

S postovanjem,

Selvedina
NEU 3.89 63.9