Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

agresivnost..

tina0903

Poštovani doktore, mislila sam da ću ovo pitanje postavit na neurologiju , ali ipak sam se odlučila postavit ga Vama s obzirom da ste specijalizirani za djecu, pa Vas molim da ne zamjerite što Vam postavljam već drugo pitanje.
Sada se radi o mojem starijem sinu koji ima uskoro 4 godine i koji je od kad se mlađi brat rodio postao drugačije dijete. U vrtiću imaju tete problem s njim; tuče se , baca igračke , pljuva i svađa se sa drugom djecom - svaki dan nešto napravi usprkos našim dugim razgovorima , pričanjima kako to nije lijepo i kako bi njemu bilo da mu netko tako nešto uradi...jako je inteligentan , vidim da shvaća sve i kaže da to neče više nikad napravit , ja sam uvjerena da više neće i onda dođe drugi dan i totalno me razočara . Već na vratima plače i govori kako je bio zločest. Ne znam zašto to radi , pitamo ga gdje je to sve vidio , a on kaže nigdje . Teta kaže da je on jedini takav i da će ga morat izolirat od ostale djece , jer ni nju ne želi slušat. Kod kuće nije takav , naprotiv dobar je.
Kad nešto tako napravi u vrtiću kažnjavamo ga sa zabranama stvari koje voli . Tri dana je dobivao i batina sa šibom po goloj guzi , ali vidjeli smo da ni to nikud ne vodi. Malog bracu jako voli barem se tako ponaša prema njemu i ne vidim znakove ljubomore.
Ne znam više što napraviti . Što bi imalo najbolji utjecaj da mu iskorjenimo to njegovo ponašanje , da počne razmišljati o onome što misli napravit?
Zahvaljujem se unaprijed !

Darko Richter, dr. med.

Što napraviti? Mislim da je to očito: promijeniti tetu ili grupu u vrtiću, ili vrtić, a ako niti to ne bude urodilo plodom, izvaditi iz vrtića.

daria72

Ja se jednostavno ne mogu suzdrzati da ne odgovorim na ovo.
Ne shvacam, a nikada niti nisam shvacala, zasto ljudi tuku djecu, sibom po goloj guzi ili bilo kako drugacije, a onda se cude kad su im djeca agresivna i tuku drugu djecu. A potom se jos i pitaju gdje su pobogu to djeca vidjela i naucila.
A to gospodjo upravo vi radite.
Tucete svoje dijete, a onda se pitate zasto ono to radi drugima.
Objasnjavate i govorite djetetu da tucnjava nije lijepa, da agresivnost nije dobra, a upravo vi to prakticirate.
Kakvu poruku saljete svom sinu?

Darko Richter, dr. med.

Nisam osjetio da tina0903 ne voli svoje dijete, i, iako ne odobravam fizičko kažnajvanje djeteta, to je činjenica svih drustava do sada, i sada, a bit će i nadalje. Tako da, kada netko ide lupati po glavi onoga koji je priznao da je djetetu dao batina, to nikamo ne vodi. Ne pomaže niti tom roditelju, niti tom djetetu. A siguran sam da mali vise ne dobiva batina, ali nisam siguran da smo uspjeli pomoci toj majci.
Ne bih napadao ljude zato što čine greske, ako ih postanu svjesni.
Nadam se, daria72, da se slažete, ali ne bih dalje nastavio ovaj razgovor, jer sam uglavnom rekao što mislim.
Mogu samo dodati da me cudi slabo poznavanje Evanđelja, pogotovo one prispodobe u kojoj Isus, rulji koja se sprema kamenovati neku ženu (navodno zbog bluda), postavlja pitanje: tko je od vas bez grijeha, neka prvi baci kamen. Mogli bismo sada razglabati o današnjem društvu i upravo čudnovatim načinima na koje se nastoji disciplinirati ljude. Grijeh je samo ono što se vidi (navodno je ona žena zatečena u bludu) što je snimio novinar, ili što su vam našli u kompjutoru, ili što ste sami priznali (ako ste ludi). Sve drugo se smije: npr., baciti stotine radnika na cestu da se sruši tvornica i napravi stabmeni blok, uzeti stotine tisuća i milijune Eura za mito, proglasiti da jedna banka kojoj ste povjerili svoj novac postaje novom bankom i da vi tu više nemate što tražiti, itd. itd. Najvažnije je da se to što ste učinili ne može snimiti, slikovno prikazati, a na sudovima se izgleda sve is vašta može izvrdati, i na kraju nema nikakvog jasnog pravorijeka u vremenu u kojem se pravorijek traži. Hoću reći, ljude se kao goveda ili stoku stavlja u neke okvire, obore, prolaze, a niti slučajno se ne smije spomenuti da bi se ljudi trebali izgrađivati iznutra. Da postoji neka savijest, neka odgovornost, neka želja da se bude bolji, a ne isključivo bogatiji, moćniji, i zaštićeniji, a bez obzira na dušu i nutrinu. Evo, zato mi ne odgovara vaša kritika tine0903, jer, ono što je ona očito, po mojem utisku, shvatila, vi sada njoj gurate na nos. A drugo, nije korektno češljati po forumu, i osvrtati se na chatove koji su prošli prije više tjedana. Svakome se tako nešto može izvući. Ili reagirajte odmah, ili se suzdržite.