Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

alergija na mlijeko

tea

Cijenjeni, moj sin star 17 mjeseci ima alergiju na kravlje mlijeko. S 10 mjeseci kad sam ga prestala dojiti otkrili smo da ima dosta burnu reakciju na adaptirano kravlje mlijeko, zacrvenilo mu se lice i stvorila mala utikarija na vratu, ispod brade. Od tada pije sojino mlijeko. Zanima me da li mu mogu ponuditi recimo kozje milijeko i da li mu mogu dati sir ili jogurt ili neku sličnu namirnicu na bazi kravljeg mlijeka.

Dr. Darko Richter

Kozje mu možete dati, iako i na nj, kao i na sojino, može s vremenom nastati alergija. Da li je u međuvremenu razvio toleranciju, to se može ispitati jedino na djelu, ali mu treba ponuditi što manje alergenični derivat mlijeka. Obično se počne s maslacem. U jogurtu se nalaze svi proteini kravljeg mlijeka i više-manje punom sastavu, pa ne bi bio baš idealan za ovakav pokus. Inače, dobro bi bilo učiniti kožni (prick) test na kravlje mlijeko, i utvrditi prije nuđenja hrane, da li je alergija još prisutna.