Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Alergijska kijavica

Maja

Dete ima 2,5 god.Cesto je imala laringitis,zacepljenost nosa,kasljanje.Doktorka je rekla da ima alergijsku kijavicu i prepisala nam terapiju sa sirupima.Da ne bi preslo u astmu mora da se potpuno izleci i garantuje nam posle ove terapije da ce joj biti bolje i da bi trebalo da se uradi alergijski test.
Sta vi mislite? Da li moze da se potpuno izleci alergijska kijavica?
Da li je mala za alergo test i koliko je neophodan da se uradi.

Dr. Darko Richter

Najprije ide alergološka obrada, zatim možemo govoriti o alergijskom rinitisu / rinokonjunktivitisu. Dakle, prekinuti sve sirupe, pričekati barem 2 tjedna, zatim učiniti PRICK test (kožni alergološki test). Ako je pozitivan, to bi moglo značiti da su joj simptomi od alergije, dakle, da ima alergijski rinitis. Liječi se i sirupima i sprejevima za nos, ali i imunoterapijom, tj. hiposenzibilizacijom (ovo negdje od navršenih 5 godina života). IZliječiti se ne može, ali se spontano može smiriti, više il manje, uglavnom fluktura cijeli život. Astmu ne možete spriječiti, ali možete umanjiti rizik ukoliko u djeteta s pozitivnim alergološkim testom na neki aerolaergen, kontinuirano liječiti antihistaminikom, oibčno se daje cetirizin (Zyrtec ili Letizen, svaki dan kroz nekoliko godina, 0,25 mg/kg, dvaput dnevno). Međutim, po vašem opisu, uopće mi ovo ne izgleda kao alergijski rinitis, već kao obična prehlada, i tako nekoliko puta.