Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Aseptička nekroza

sanja

Mom bratu je nedavno otkrivena septička nekroza pete. Ima 7 godina. Zanima me sve o toj bolesti: njeni simptomi, može li se kako izliječiti te kako napreduje? Hvala!

prof. dr. sc. Ana Votava Raić

Draga Sanja,
aseptička osteonekroza je skupina bolesti obilježena žarišnim nekrozama u centrima osifikacije kostiju u rastu. Uzrok smetnjama nije poznat; vjeruje se da se radi o krvožilnom poremećaju. Promjene se javljaju na specifičnim mjestima, a u pojedinog djeteta poremećaj je većinom lokaliziran samo na jednom od tih mjesta (bolest pete naziva se i Kohlerovom bolešću). Zajednička im je karakteristika pojava lokalne boli, tipični rtg-nalazi i dugotrajan tijek sa sklonošću samoizlječenju; na tijek bolesti malo se može utjecati. Savjetujem Vam kontrole kod ortopeda kako bi se izbjegao ev. poremećaj funkcije zgloba. Mnogo sreće i pozdrava.