Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

anemija

Ana

Imam dijete od 3 godine koje je blago anemično ( hemoglobin 5% ispod donje granice). Pedijatar je ordinirao Ferum Lek sirup 2 boce, 1 žlica dnevno. Mene zanima koliko ga dugo treba piti, jer u uputstvima stoji da ga treba uzimati 6 mjeseci da bi se popunile rezerve željeza u krvi, a količina koju smo mi dobili je za 40 dana?
Da li je možda potrebno dodavati i c vitamin radi bolje apsorpcije željeza?

Pozdrav.

Dr. Darko Richter

Željezo se daje ako u organizmu postoji nedostatak, a on se najčešće uočava kao slabokrvnost ili anemija. Međutim, nije svaka anemija posljedica nedostatka željeza. U uobičajenim dozama i trajanju davanja željezo ne škodi čak i ako ga ne manjka da bi bio uzrokom anemije. Obično se nakon 1 mj. davanja provjeri krvna slika, pa ako se normalizirala, daje se željezo još oko 1 mj. radi popunjenja zaliha. Ako nije bilo poboljšanja krvne slike, treba tragati za drugim uzrocima anemije.