Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vitamin c

Tina

U kojoj dozi je preporučljivo, djetetu od 3 godine, dodavati dnevno c vitamin? (sklon je prehladama)

Srdačan pozdrav.

Dr. Darko Richter

Dnevna potreba za vitaminom C u dojenčadi je oko 15 mg, kasnije do 35 ili 50 mg. Ukoliko dijete uredno i raznovrsno jede, nije potrebna dodatna opskrba C-vitaminom. Nedostatak C-vitamina uzrokuje skorbut, bolest obilježenu sklonosti krvarenju u kožu, sluznice i pokosnicu. To se vidjelo kod pomoraca u prošlim stoljećima koji tjednima i mjesecima nisu jeli svježe voće i povrće. Medicina je postala jako kompleksna i kada bi se prehlade mogle liječiti vitaminom C to bi bilo odlično, no nažalost to su neka uvjerenja koja još uvijek opterećuju laike, a možda i neke liječnike kojima je najjednostavnije roditelju kazati da djetetu daje više vitamina pa će imati manje prehlada. To, doduše, ne škodi, ali prehlade traju. U dječjoj dobi može se imati 3-6 prehlada godišnje, osobito ako dijete ide u vrtić, jer su prehlade uzrokovane većinom virusima (a ne propuhom ili hladnoćom) koji cirkuliraju među djecom na uskom prostoru. Javljaju se i zimi i ljeti, ali svatko zna da su učestalije zimi, i to baš radi toga što u hladnom razdoblju živimo zbijenije i u zatvorenim prostorima pa se uzročnici lakše šire. Dakle, niti C-vitamin, niti posebno toplo odijevanje niti izbjegavanje propuha neće umanjiti broj prehlada, nego proširenje životnog prostora ili život na otvorenom. No to nije realistično, pa se moramo pomiriti da u uvjetima skučenih stanova, gužvi u tramvajima, školama, vrtićima itd. s vremena na vrijeme dobivamo uzročnike prehlada od drugih i drugi od nas. Ako je očito da netko ima prehladu, a želite izbjeći da prijeđe na vaše dijete, tada pokušajte da se ta osoba ne približava djetetu i da dijete ne boravi u sobi u kojoj se nalazi prehlađena osoba, barem ne dok se dobro ne provjetri.