Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

ast

august

Mom je sinu već više od godine dana povišen AST nakon streptokokne infekcije grla. Neko je vrijeme bio u opadanju (580) no sada mu je ponovno povišen (1070) nakon infekcije mikozom i nakon toga neke viroze. Bris grla i nosa su čisti, nalaz krvi uredan. Sada pije silapen 1000. Što dalje i koji može biti uzrok svemu ovome?

Dr. Darko Richter

Uzrok svemu tome je infekcija streptokokom, a AST ne pada tako brzo. U međuvremenu se mogao i reinficirati, danas su streptokokne angine relativno blage, ali ostave isti trag u titru AST kao i one žestoke. Ako su obrisci grla i nosa bakteriološki čisti, ne treba ništa poduzimati i ne treba liječiti papir. Inače, sama pretraga AST vrlo je varijabilna, i nije isključeno niti to da vam iz istog uzorka krvi, analiziranog u dva različita dana, nalazi međusobno dosta odudaraju. Jedino što se vidi iz rezultata koje sada imate, jest to da je dijete imalo streptokoka, no o stvarnom padu ili porastu titra teško je zaključivati, baš zbog nepouzdnosti metode.