Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

urtikarija

luci

Poštovanje,

Moj sin ima 5 i pol godina. Prije od prilike dvije godine dobio je urtikariju nakon što je pojeo hrenovku (tako je konstatirala pedijatrica) i nakon što je popio Claritine to se u potpunosti povuklo. Prošli tjedan sam kod njega primjetila sitni osip, kao kod uboda komarca što se popodne pretvorilo u male flekice. Shvatila sam da je opet riječ o urtikariji, dala mu Dimidril. Osip se povukao. Sutradan smo bili na dijeti, prekosutra normalno jeli, a osip se treći dan opet pojavio ( tu i tamo koja urtikica).
Napominjem da nije jeo ništa što bi bilo sumnjivo ili što već nije jeo.
Zanima me da li treba biti na dijeti, kako bi ona izgledala i koliko dugo trajala? Da li mu i kod slabog osipa trebam dati Dimidril? Što raditi ako bi se to ponavljalo?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Luci

Dr. Darko Richter

Pokazalo se da roditelji uglavnom slabo pogađaju od čega dijete dobije urtikariju. Ovdje je očito za sada samo to da vaš sin ima akutnu recidivnu urtikariju, a na što, trebalo bi istražiti. Ne vjerujem da je u pitanju hrenovka kao meso, više je vjerojatno da je u pitanju hrenovka kao namirnica puna konzervansa. Po tome onda može dobivati urtikariju i na Fantu i druga obojena pića, sve namirnice iz staklenki, konzervi i tetrapaka (jedina je iznimka mlijeko u tetrapaku -ono je pasterizirano i ne treba mu konzervans), čajeve iz vrećice, pa čak i posve prirodne namirnce, poput čistog kukuruza, u kojima ima dosta salicilata (jedan od najvažnijihkonzervansa). Pitanje se ne može riješiti telefonom niti na chat forumu, možete mi se javiti u Alergološku ambulantu Specijalne bolnice za dišne bolesti djece, Srebrnjak 100, Zagreb, tel. 2430-783, pon. i ut. 8-14 h, i čet. 14-20 h. Prethodno, radi potrebnog kožnog testiranja, neka vam sin ne uzima niti Dimidril, niti Claritine barem 2-3 tjedna.