Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bakterije i psihičke smetnje

Morrison

Moj sin ima na brisu nosa staphylococcus aureus, obilan porast. Trenutno nema simptome respiratorne infekcije. Inače ima dijagnosticiran pandas. Trenutno ima niz psihičkih i neuroloških smetnji koje spadaju u simptome pandasa, ali ima i neinfekcijske trigere pa stoga ne znamo da li je jedan od triggera i ova bakterija.

Smatrate li da je potrebno da uzima ciljani antibiotik za uklanjanje ove bakterije?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Stafilokok očigledno tek nastanjuje sluznicu nosa (kolonizacija), ne uzrokuje smetnje i ne bi trebao imati nikakvog utjecaja na smeetnje zbog PANDAS-a. Primjena antibiotika nije opravdana i za očekivati je da ne bi bila niti učinkovita.