Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Vitamin d3 prerano uvođenje

Bartija

Poštovani,
majka sam djeteta koje ima 5 tjedana. U prvom tjednu starosti, točnije 5.dan po rođenju počeli su prvi grčevi. Istoga dana učinila sam pogrešku i djetetu dala Bio gaia s d vitaminom. U otpusnom pismu stoji da se d vitamin uvodi 8.dana starosti kod isključivo dojenog djeteta. Istu pogrešku sam učinils i sutradan i prekinula davanje. Koliko je to moglo utjecati na poticanje grčeva kod nedovoljno razvijenih crijeva novorođenčeta? Pitanje postavljam jer mi se od tada dijete stravično izvija dok se grči i grizem se što sam iz neznanja djetetu prerano dala d vitamin. Hvala Vam na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Grčevi neće biti uzrokovani navedenim kapima. Inače u dojene djece se preporuča kombinacija K1D3 vitamina, od 8. dana života do navršena 3 mjeseca. Niste mogli naškoditi.