Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

bakterije u urinu beba

isadora

Poštovani,

današnji nalaz UK našeg šestomjesečnog dječaka je klebsiella pneumoniae i E.Coli, na nalazu piše: mikroskopski nalaz: nešto bakterija, rijetki leukociti, a pod broj org. piše više od 10 na 5 CFU/ml.
on je već imao uroinfekt uzrokovan E.Coli, prije 3mj smo bili u bolnici 7 dana i tamo je primao lendacin. simptomi su bili visoka temperatura praktički odjednom (39,7'C) nakon čega sam mu dala sirup za sniženje temp. i odmah ga odveli u bolnicu. dok smo došli na red, temp je opala i više nije rasla.
nakon toga smo kontrolirali urin jednom mjesečno i dosad je bio u redu. nalaz UZV bubrega i mokraćnih kanala koji su mu radili u bolnici je bio u redu, kao i MCUG.
moja su pitanja:
1. jednom dobar nalaz mikcijske se smatra dugoročno dobrim ili pretragu treba ponavljati?
2. odakle klebsiella? koliko je opasna i što sve uzrokuje
3. kako ih se trajno riješiti?

Darko Richter, dr. med.

2 klice u urinu 6-mj. muškog dojenčeta, koje je inače dobro i nema značajnije malformacije urotrakta, znači samo zagađenje. Ja bih ponovio urin i urinokulturu s malo boljim pranjem spolovila.
Jednom uredna MCUG, ako je dobro izvedena, može značiti sa izvjsenomsigurnošću samo to da nema valvulu stražnje uretre i da nema neki veći refluks. Ostalo sve može biti.

isadora

Zahvaljujem Vam na odgovoru.
Jutros smo bili u pedijatra, prepisao mu je Zinnat sirup 10 dana 5ml/2x dnevno. nakon toga čekamo tjedan dana i ponovno radimo UK i urin. Također smo vadili KKS i sve su vrijednosti uredne. Pedijatar nam je rekao ako bude bilo kakvih promjena u vidu temperature da će trebati ići u bolnicu.
PITANJA:
1. Budući da je popio jednu dozu sirupa, druga je na redu večeras u 22 sata, možemo li ujutro napraviti UK onako kako ste nam vi savjetovali, dakle da bolje očistim spolovilo?

2. Kolika treba biti temperatura mjerena rektalno a da bi se smatrala visokom tj. da znači da je beba za bolnicu?

3. Bebač je u zadnjih 8 dana dobio prva dva zubića, nije bilo većih problema oko toga. Prije 10-ak dana počeli smo s dohranom, ali samo pola one najmanje kašice oko podneva. počeli smo s jabukom koju je jeo 6 dana, stolicu je imao jednom dnevno približno uvijek u isto vrijeme (prije uvođenja dohrane kakao je 2-3 puta dnevno) nakon toga smo počeli sa bananom i nije kakao pa sam mu je prestala davati ivratili smo se na jabuku. Četvrti dan (danas) je imao stolicu (bez naprezanja ili nekih drugih znakova da ga to muči) - stolica je gušća, ali sa malo nekakvih kao niti tamnocrvene boje, duljine 3-4mm. Trebaju li nas brinuti te niti?

Hvala!

isadora

DODATAK:

što znače vrijednosti iz KKS:

Gran. % 17,8 (ref. vrijednosti 23,00-66,00)
Lym. % 76,4 (ref. 18,00-60,00)
Gran. # 1,30 (ref. 2,50-7,20)

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Svašta ste tu nabacali.
Kao prvo, kada ići doktoru, to ćete sami prepoznati.
Kao drugo, ne perete vi spolovilo kod uzimanje mokraće, već to treba učiniti med. sestra. Pere se tekućimkalijevim blagim sapunom, i obilno ispire STERILNOM vodom iz infuzijske boce.
Kao treće, urin i urinokulturu ćete kontrolirati ne kada ste shvatili kako se spolovilo pere, već nakoliko dana po završetku antibiotika.
Kao četvrto, antibiotik mu vjerojatno nije potreban. Ako ne bude dobro opran, unatoč svim antibioticima, imat će opet sličan nalaz urinokulture, a uredan urin.
Nalazi iz krvne slike kažu da u perifernom razmazu ima 17,8% granulocita, 76,4% limfocita, a u apsolutnim brojkama da ima 1300/cmm granulocita. Što bi to vama značilo da to tako jako želite razumjeti? Nalaz je na rubu neutropenije, kada mogu početi teške bakterijske infekcije, ili,ozdravljenje od virusnog infekta.

isadora

Mislite da ne bi trebao piti antibiotik? Zašto?

Spolovilo sam mu čistila isto kao i prije kad je nalaz bio uredan? sad ću kupiti u ljekarni sve što ste naveli i tako ubuduće postupati.

Koji je vaš stav o navlačenju kožice spolovila?

Darko Richter, dr. med.

Ako nema uroinfekciju, ne znam što će mu Zinnat. A ako je ima, i to onda s 2 klice, tada je teško bolestan, i liječi se u bolnici, obično s 2 antibiotika, uz infuziju.
Spolovilo mu treba očistiti m.sestra koja uzima urin. Ako je drugačije, onda potražite ambulantu ili bolnicu u kojoj će mu sestra uzeti urin kako treba. Nemate se vi ovdje petljati u bilo što.
Kada me pitate koji je moj stav ... onda vam moram reći ovo: ja sam jedan od rijetkih stanovnika naše domovine koji ne dobije stav o nečemu, samo zato što ga netko drugi za to zapita. Odakle vam ideja da o navlačenju kožice ljudi imaju stav? Ja ću vam reći: odatle, jer je u nas važnije imati stav o prepuciju, nego o predsjedniku, osuđenim kriminalcima koji šetaju izvan zatvora, bankarima, i pravosuđu, uz još koješta drugo. Imati stav o prepuciju posve je bezopasno. Evo, zato ja nemam stav o prepuciju. Muslimani i židovi obrezuju se, ne zbog stava, već zbog vjerskih običaja. Ja svaki dan povučem taj prepucij (svoj, a katkada, kao doktor, i nečiji tuđi), i nemam o tome neki stav. Jednostavno, sa svojim radim što hoću, a s tuđim po pravilima službe.

isadora

Ako ima uroinfekt s te dvije bakterije i ako je "teško bolestan", zar ne bi trebao imati još neki simptom? On se normalno ponaša, nikako nije imao temperaturu (rektalno ne više od 37.6'C?), normalno jede, veseo je, igra se, spava... Šta da radimo? Imamo još tjedan dana uzimanja Zinnata i onda trebamo čekati još tjedan dana prije uzimanja UK i urina, kako je rekao njegov pedijatar.

Darko Richter, dr. med.

Očito je da meni ne izgleda da se ovdje radi o uroinfektu. A pitanje je zašto ste ga vodili doktoru, ako je tako zdrav kao što sada inzistirate.

isadora

Vodili smo ga doktoru jer nalaz nije bio uredan, a UK smo radili kao redovitu mjesečnu kontrolu, kao svaki mjesec dosad od izlaska iz bolnice.

Što smo trebali, na onakav nalaz ne odvesti ga doktoru?

Svaka Vam čast kao liječniku (pretpostavljam), ali ne sviđa mi se intonacija vaših odgovora, stječem dojam kao da me napadate i "suptilno" pokušavate reći da "sjašem".

Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Da li da sješete, ili ne, to ste vi rekli. Ja niti slovca. A kada pogledate moj prvi odgovor, vidjet ćete da vam odgovaram isto, pa ste možda sami zaključili da treba sjahati. Ja se samo pitam ovo: koliko puta treba nekome reći jednu te istu stvar? Zbog čega se ne može prihvatiti odgovor kao odgovor, već se onoga s druge strane mijesi novim i novim varijacijama na prvo pitanje. Apsolutno nemam ništa protiv da čovjek ima novu dilemu, pa dalje pita. Ali, ako je stalno ista, unatoč nekolikim odgovorima, čemu razgovor? Ono je bilo jasno i glasno zagađenje, i nema potrebe za terapijom. To mislim i kažem ja, nakon što ste me to upitali. Ali, na brdovitom Balkanu, to je nepojmljivo,naime, da netko nešto misli, što odudara od mišljenja nekih drugih, i još k tome, kaže što misli. To je stvarno nečuveno. Ljudi su još nedavno radi toga išli u zatvor, a još malo dalje prema sredini naujnaprednijeg nam 20. stoljeća, jednostavno su fizički likvidirani. Pa ako i ne baš radi svojih mišljenja u medicini, ipak, mogu vam posvjedočiti jer imam sasvim dovoljno godina, da je i takav stavljan pod društveno-političku lupu. Naime, glavnu su riječ, naranvo i u stručnim sferama, mogli voditi samo odabrani, članovi KPJ. A vi, iako možda i ne poznate to vrijeme kroz svjesni i odgovorni život, ponašate se upravo tako da je jasno da taj duh i dalje živi. Vi nešto pitate, i to više puta potpuno istu stvar, i ja vam triput kažem svoje mišljenje, na temelju vaših opisa, ali vi meni insinuirate da sam vam rekao da sjašete.

isadora

happy

marina_pu

Imam bebu koja ce za nekoliko dana napuniti 6mj. Prije 3 mjeseca radili smo analizu urina i trebali smo podici dva nalaza. Buduci da nismo znali da cemo dobiti dva nalaza, podignuli smo samo jedan koji je bio uredan. Danas, nakon tri mjeseca podignuli smo i drugi nalaz koji je pokazao da beba ima bakterije 10 na 5, ali neznam tocno koju jer je nalaz kod pedijatrice. Dakle, beba je tri mjeseca imala bakteriju u urinu i nije lijecena. Sada smo ponovili urinokulturu i cekamo nalaze. Zanima me u kakvoj je beva opasnosti i koliko su opasne te bakterije.

Darko Richter, dr. med.

Ne znam. Osobito ne znam zašto je uopće rađen urin i, vjerojatno, urinokultura (kao taj drugi dio nalaza koji niste podigli).
Ako se još sjećate zbog čega je pregledavan urin, možda nam sine u kakvoj je opasnosti, ne beba, već vaše dijete.

marina_pu

analiza je radena jer je 3 dana imao temperaturu koja je varirala od 37 do 38,5 bez ikakvih drugih simptoma. Nije ni kasljao ni kihao, nije imao proljev niti povracao. Samo povisenu temperaturu. Zanima me koliko je inace bakterija u urinu opasna i moze li izazvat neke posljdice? Cime se lijece bakterije?

Darko Richter, dr. med.

Dakle, moguće je da je tada imao uroinfek. Bakterije se svugdje liječe antibioticima. Međutim, treba vidjeti i zašto je bakterija tamo gdje normalno neam, barem ne u tolikom broju (10 na 5 u ml)

marina_pu

Ponovili smo analizu urina i pokazalo se da dijete ima e-coli 10 na 4. Onda smo opet napravili analizu i nalaz je pokazao da je urin sterilan. Je li moguce da su bakterije nestale samo od sebe ili su mozda presle negdje drugdje? Ili je to sve greska?

Darko Richter, dr. med.

U najširem smislu moglo bi se ovo nazvati bespućima medicinske zbiljnosti.

lena2010

Ja sam mama 7,5mj. curice kojoj je otkrivena bakterija e-coli u urinu. Dijete mi je dva dana imalo tremperaturu (najveća 39,8) i prilikom te temperature dobila je pelenski osip (neki kao gnojni prištići). Budući da se trebala cijepiti odvela sam ju kod pedijatrice koja je pri pregledu tražila da napravimo kontrolu urina. Kontrola je pokazala da ima leukocita u urinu poz (+++) i pedijatrica mi je bez ikakvog objašnjenja propisala antibiotik Klavax. Kad sam ju pitala da li dijete ima upalu mokraćnih kanala ili što jdrugo nije mi ništa rekla nego samo gledajte leukociti su visoki, trombociti, ima nešto bakterija....i dala uputnicu kad popijemo antibiotik napravimo urinokulturu. Kad smo napravili urionokulturu pokazala je da ima E-coli 10 na 6. Budući da je išla na godišnji zamijenio ju je jedan drugi pedijatar inače jako poznat kod nas i lijepo nam je objasnio da dijete tu bakteriju ima od pelenskog osipa, da nije opasno i da nam je antibiotik propisan samo kao mjera opreza. Mažem joj guzu Plimycolom (2puta dnevno) i navečer Betrionom od čega joj je zapravo i bolja guza, no zadnja urinokultura pokazala je opet prisustvo bakterije samo neznam koliko (nalaz došao kod liječnice) na temelju kojeg je ona rekla da dijete još uvijek ima blagu upalu, a nije ju ni pregledala jer nema potrebe i propisala joj novi antibiotik Sulotrim. Mene zanima da li je potrebno da ona taj antibiotik uopće pije kad je bakterija u biti na vanjskom dijelu (guzi), a ne u tijelu? Inače dajem joj i tinkturu od brusnice.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
zabrinuta mama

Darko Richter, dr. med.

Ako je urin z aurinokulturu uzet iole pažljivije, tj. s pranjem spolovila, lijepljenjem vrećice i slanjem urina u roku od 30 min od mokrenja u vrećicu, tada broj bakterija od 10 na 6 (1.000.000 klica u 1 ml), nipošte nije s površine kože oko spolovila, već je to ili iz uretre, ili iz mokraćnoj mjehura. Ako je ovo potonje, onda je to uroinfket, a ako je ono prvo, onda će ubrzo biti uroinfekt. I treba dobiti antibiotik po antibiogramu, i ponovno kontrolirati urin i urinokulturu.