Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Beba slabo jede i slabo napreduje

una_2

Postovani,
Imam bebu staru 3 mjeseca, zenskog spola. Rodjena je sa 4100gr, 54cm, iz bolnice otpustena sa 3820gr. Dojenje i laktacija su uspostavljeni. Nosic nam je bio zacepljen u pocetku, ali je beba normalno dojila. Nakon 15 dana od izlaska iz bolnice pocinju "muke po dojenju". Beba pocinje da odbija dojku i da vidljivo manje jede. Jednu noc je dva puta povratila u mlazu. Javljamo se pedijatru, koji zakljucuje da je beba zdrava i da je sve uredno, samo da joj smeta nosic, te da ga redovno cistimo fizioloskom. To smo i uradili, i rijesili problem nosica, ali slab apetit se i dalje nastavlja, tj.odbijanje dojke dok podoj nije jos zavrsio (moj zakljucak na osnovu trajanja podoja). Beba tokom noci mirno doji, danju uz odbijanje. Dobitak na tezini nakon 15 dana od otpusta je bio 420gr, a nakon narednih 7 dana jos 380gr. Nakon jos 7 dana dobitak je bio samo 100gr. Problemi sa dojenjem se i dalje nastavljaju, ali pedijatra to ne brine jer je ukupni dobitak uredan (900gr za mjesec dana). Svakim narednim danom beba je sve vise i vise odbijala da doji. Izdajala sam mlijeko nakon podoja i nudila prvo na kasicicu pa zatim na bocicu, odbijala je, ili bi eventualno popila 30ml. Stolica je u prvih mjesec i po dana bila po nekoliko puta dnevno, uvijek tekuca, zlatno-zute do smedje boje, ponekad boje senfa, ponekad sa manjim komadicima, ponekad sa malo sluzi. Beba redovno piski. Nakon mjesec dana idemo na redovnu kontrolu na kojoj je beba dobila samo 450gr taj mjesec. Pedijatrici objasnjavam sta se desava tokom podoja, ona nadobudno zakljucuje da nemam mlijeka i da uvedem adaptirano. Uveli smo adaptirano, ali beba i dalje slabo jede. Nakon 7 dana dobija 140gr. Nakon jos 7 dana dobija 200gr. Odlucim odustati od dojenja, jer tako nemam kontrolu nad kolicinom koju pojede. Pocinjem se izdajati i davati izdojeno mlijeko na bocicu. Kolicine koje beba pojede su smijesne, 70-80ml (tada je vec imala 5200kg), ponekad 100 ili 120. Ponekad napravim razmak izmedju jela i po 3 ili 4 sata, ona opet pojede smijesnu kolicinu. Stolicu imam svaka 2 ili 3 dana, uglavnom obilnu, boja ista kao i u prvih mjesec dana. Nakon 3 tjedna (danas) idemo na redovnu kontrolu sa puna 3 mjeseca, beba ima 5800gr (2kg u plusu od otpusne tezine), a u zadnjih 23 dana je dobila 350grama. Pedijatrica zakljucuje da je to jednostavno tako, da se desava paradoks da bebe koje su krupnije rodjene sporije napreduju. Ja se ne mogu pomiriti s tim. Inace beba ne izgleda bolesno, bar meni kao laiku, niti puno place, niti djeluje kao da ju nesto muci, cak nije ni imala grceve (bar ne u onoj mjeri u kojoj bebe imaju). Pedijatrica ju je pregledala, zakljucila da je sve u redu, da je beba zdrava, ali nikakve dodatne pretrage nije savjetovala. Molim Vas za misljenje. Da li bi trebali insistirati na nekim dodatnim pretragama? Kojim? Ja sam pokusavala promijeniti svoju ishranu, ali nisam primijetila da se njen apetit popravio. Uzimam Prenatal i Ferrum lek da bi sto vise vitamina dobila kroz moje mlijeko, ali ne vidim pomak naprijed! Pretrazujuci internet, povezala sam gubitak apetita sa davanjem D3 kapi. U tom periodu kada smo poceli davati kapi, tada je pocelo odbijanje hrane. Da li je moguce da ima viska D vitamina u organizmu i da zbog toga ima slab apetit.
Jos da napomenem, kako hranim bebu na bocicu, vecinom svojim izdojenim mlijekom, uz dodavanje adaptiranom po potrebi, znam kolika je kolicina koju pojede, a to je 700-800ml u toku dana. Po obroku varira od 80-150ml uglavnom se krece oko 100-110ml, s tim da ima 7 obroka dnevno. Ne mogu joj nikako ubaciti osmi obrok, niti mogu povecati kolicinu ovih 7.
Hvala mnogo unaprijed!

una_2

Jos bih da napomenem da beba gotovo da ne bljucka.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Iz svega napisanog bih rekao da je prirast na težini dobar te da su količine unešenog mlijeka u skladu s potrebama za tu obi. Nadalje, zasigurno zbog svog straha postoji velika napetost i očekivanje prilikom hranjenja što može dovesti do postupnog odbijanja. Prpeoručio bih smao 2 stvari od obrade - pregled urina i hemoglobin iz prstića (iz kapilarne krvi, ne iz vene).

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

PS pokušajte doći do percentilnih krivulja rasta i ucrtajte izmjerene vrijednosti pa ćete vidjeti kako se kreće na krivuljama. To je jedino mjerodavno,

una_2

Postovani,
Zahvaljujem na odgovoru.
Vec sutra ili prekosutra cemo uraditi nalaze koje ste savjetovali.
Pretrazujuci internet dosla sam do podataka da bi beba njene dobi trebala unositi oko 95-105 kalorija po kilogramu tezine, a da majcino mlijeko ima u prosjeku 70kalorija. Tako da ovih 700ml ne pokriva dnevnu potrebu za kalorijama. Sto se tice percentilnih krivulja, ukoliko ih dobro tumacim, ona je spala sa svoje krivulje, tako da je sada na 50%, sto je sasvim u redu, da je rodjena sa recimo pola kg manje!
Evo bas danas razmisljam intenzivno o tome svemu, i zakljucujem da je prelomni momenat bilo to povracanje sa 18 dana starosti, nakon cega je ona postala placljivija nego inace, pocela slabije spavati preko dana, te odbijati dojenje/bocicu. Do tada je uredno dobijala na tezini, a dobitak u narednom periodu je u prosjeku 120gr/tjedno, sto je neki minimum minimuma.
Zaista se trudim biti potpuno smirena kada je u pitanju hranjenje, i pokusavam se ne opterecivati time, ali evo nakon jutrasnjeg scenarija ne znam kako da covjek ostane smiren i pribran: u ponoc je pojela 100ml, u 3h jos 100ml, budi se ujutro u 6h uz blagi plac, da bi pojela samo 30ml! Nastavimo spavati i u 8h ujutro se opet budi i jede samo 30ml izdojenog, nudim adaptirano misleci da joj se mozda ne svidja ukus moga mlijeka, ona odbija. Na kraju je pojela jos 50ml mog mlijeka i 60ml adaptiranog, do podneva. Kasnije su obroci isto tako "rascjepkani" da bi do kraja dana jedva dosli do brojke od 720ml. Kao da jede tek toliko da zavara glad, kao da joj veca kolicina smeta.

Svaki Vas savjet i sugestija je dobrodosao! Jer ovo vec predugo traje (preko 2 mjeseca) i zaista covjek vise ne zna sta da cini.
Javicu se sa nalazima.
Lijep pozdrav.

una_2

Postovani,
Javljam se sa nalazom krvi (urin jos nismo uspjeli "uhvatiti"blunk.
eritrociti 4.0
hematokrit 37.5
hemoglobin 11.9
mchc 31.7
trombociti 514
leukociti 8.9
granulirani 42
lumfo+mono 58

Jucer sam ju hranila onako kako je ona zahtjevala i za cijeli dan je pojela 570ml.
Jedino nam hranjenje u snu uspijeva. Zbog cega odbija hranu u budnom stanju?

LP

una_2

Sto se tice percentilnih krivulja, na krivulji visine je bila na najvisoj krivulji (54cm) da bi spala na krivulju 75 (61cm sa 3mj). Tezinom (onom od otpusta 3820) je bila na krivulji izmedju 75 i 90, i sada je spala na izmedju 75 i 50. (Ispricavam se jer drugacije ne znam opisati stanje na krivuljama...).

una_2

Postovani,
nalaz urina je sljedeci:
bjelancevine: lagano opal.
8-10 Le, 1-2 pl.epitela
malo bakterija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam obradu pedijatrijskog gastroenterologa. Trebat će isključiti postojanje alergije. Nalaz urina nije sasvim uredan pa ga treba ponoviti i napraviti urinokulturu. Ne bih čekao dulje, predugo traju Vaša nastojanja i brige...

una_2

Postovani, zahvaljujem,
Urin smo ponovili, na ponovljenom nalazu su leukociti 6-8, plocasti epitel 2-3, ostalo kao i na prvom nalazu, dakle bez vecih promjena.
Hvala na savjetima, uradicemo kako ste rekli.