Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bebimil 2

Olgica

Poštovani doktore,
možete li mi molim Vas reći kada se točno prelazi na bebimil 2 tj. da li se prelazi kako na kutiji piše sa navršena 4mjeseca ili se to uvodi postepeno. Nešto sam čitala na netu da se mora uvoditi postepeno ili u kombinaciji sa bebimilom 1. Curica nam 15.01. puni 4mjeseca a u savjetovalište idemo 29.01. pa bih voljela znati što da napravim.
I još jedno pitanje, za pravljenje papice prokuhavamo vodu, budući da vidim našta taj lonac izgleda poslije par prokuhavanja zlo mi je. Razmišljam da joj kupujemo flaširanu vodu e sad ne znam i nitko mi nije znao odgovoriti da li se i ta flaširana voda mora prokuhati ili samo ugrijati da bih joj napravila papicu?
Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Bebimil 1 ili Bebimil 2, pitanje je sad. Taj Gordijski čvor prepustit ću Aleksandru Velikom.
Flaširanu vodu ne treba prokuhavati.

Olgica

Hvala na odgovoru dragi doktore ali moram priznati da ovaj prvi nisam razumjela

Darko Richter, dr. med.

Prvi odgovor znači da učinite kako god hoćete.
Zamislite samo desetke milijuna djece, koja nemaju niti kukuruzne kašice, a kamo li Bebimila. I da ih sada pitate, hoćete li Bebimil 1, ili odmah Bebimil 2? Postupno, ili na mah? A neka od te djece postat će, ako prežive, netko i nešto, možda čak netko koga ćete gledati na CNN-u.
Meni ta podložnost marketinškoj manipulaciji, uz isključenje vlastitog zdravog razuma, jednostavno nije jasna, a dijelom i zato jer odbijam da mi bude jasna onako kako mi prvo pada na pamet, iz jednostavnog razloga jer moram zadržati neki respekt sa sugovornicima, a i ne umišljam si da u nekoj drugoj stvari možda netko drugi ne pomišlja slično o meni.
Dakle, od mljeziva ili kolostruma, koji se luči prvih dana, do tzv zrelog mlijeka, pa do tzv. post-mlijeka, teče mnogo mjeseci, pa čak i po koja godina. Tako u mljezivu, tj. "vještičjem mlijeku" ili kolostrumu, prvog dana imamo 4-5 g/l proteina, oko 5 g/l laktoze a svega 1-2 g/L masti, Već za 3-4 tjedna uspostavlja se sastav zrelog mlijeka, s oko 1,2 g/l proteina, 7 g/L laktoze i 3,8 g/l masti (dakle, usput, da se zna: punomasno mlijeko koje se dobiva u trgovinama i na kojem piše 3,2% masti, u stvari je već djelomice obrano, jer i kravlje ima istu količinu masti kao i majčino mlijeko). Kako teku mjeseci, udio proteina pada na 0,8 g/L, laktorza se ne mijenja puno, a masti znatno variraju, tako da su u početku podoja niže, a krajem podoja više vrijednosti, te je teško ustanoviti koliko stvaro dijete popije masti.
Prema tome, i priroda, kao što vidite, ne pravi skokove, već postupno mijenja sastav, ali ne u jako dugim periodima. To je i prednost dojenja, osim svih ostalih. Međutim, ako se dijete ne doji, onda prirodu možemo imitirati samo u grubo, i to je dovoljno, a u detaljima nikako. Jer, ako vi sada dajete jedan obrok B1, a drugi B2, onda tek unosite promjene i trzanja u sastavu obroka, i nimalo ne imitirate prirodu. Po meni, s navršenih 4 mjeseca, dijete koje uredno napreduje, može početi jesti na žličicu, kašasto, uz mora piti vode, u tom času je sastav mlijeka više manje nevažan.

Olgica

Shvatili smo sve. Ja bih doktore najviše voljela da sam mogla dijete dojiti pa ovakvih pitanja i nesigurnosti nebi ni bilo no na žalost to nije bilo moguće pa je s nečim moram hraniti.
Mislim da curica dobro napreduje onako po mom mišljenju ima i viška ?! 7.100gr rođena sa 3410 malo mi izgleda bucka.
Znate doktore danas svi imaju nekakve savjete i stalno se nešto mijenja. Prije 4 i pol godine rodila sam prvo dijete pa su mi onda rekli široko povijanje obavezno do šest mjeseci djeteta a kada sam sa drugim tj. sa curicom izlazila iz bolnice suprug je donio stvari između ostalog i švedsku pa mi je sestra rekla šta će vam to? Široko povijanje je samo ako se to mora. Stariju smo počeli hraniti kašicama sa navršena 4mj. a sada kažu nipošto prije 5mj. Dali joj bebimil 2 sa navršena 4mj. sada opet ne prije navršenog 6mj. Isto tako ne flaširanu vodu jer nema nečega ne znam točno šta a sada opet preporučuju flaširanu a ne ovu iz pipe. Tako da doktore jednostavno nekada ne znam što bih napravila. Pa pitam Vas.
Još nešto da li je bitno sa kojom se namirnicom počinje tj. voće ili povrće?
Najljepša hvala

Darko Richter, dr. med.

Kao što možete predmnijevati, moj odgovor glasi: potpuno je nebitno.
Jer, opet vas vraćam zdravom razumu, u čemu je razlika voža i povrća, mrkve i jabuke? Samo u tome da odrasli ljudi to nazivaju dvama različitim imenima, ali, što zna želudac? Sastav je skoro isti.

Olgica

I mislila sam da je tako. Još samo jedno pitanje što biste Vi svojem djetetu prije dali industrijsku kašicu ili joj kupili svježe u trgovini pa kod kuće sami napravili. Meni nekako zdrav razum govori da joj kupim onu gotovu jer kako se počinje ono sa jabuka ,kruška ,breskva, tikvice,špinat ..........gdje to sada raste?! a o krumpiru da ne pričam, koliko je puta samo prašen da ne proklija?! Molim Vas ispravite me ako griješim.

Darko Richter, dr. med.

Nisam razumio pitanje. Vi biste najprije s industrijskom, koja ne prati sezonu, već ima stalno, a onda vas smeta da je krumpir, šprican da ne proklija. Vi mislite da industrijalci čekaju da rodi mladi krumpir, pa da tek onda prave kašice da od toga prave profit.

Olgica

Ne nemislim to, nego na gotovim kašicama stoji deklaracija da je napravljena od ekološki uzgojenog voća i povrća.
Prema tome po svim pravilima ekološkog uzgoja zabranjeno je tretiranje sa kemikalijama.
No svejedno doktore jako bih se voljela izražavati kao vi. Svaka pohvala

Darko Richter, dr. med.

Imam puno tipfelera, pa i nerazumljivosti, jer odgovaram na pitanje onako kako ga primarno razumijem, i odmah. Zato nisam baš siguran je li vi to mene hvalite, ili ste malo ironični.
No, što znače deklaracije? Postoji li danas laž? Jer, sudski se goni svatko tko nekom spočitne da laže.
A ljudi se ne boje da će u pakao. Pa se vraćamo u vrijeme još prije Mojsija, nakon što smo se u već u 20. stoljeću vratili u vrijeme prije Krista.

Olgica

Ma doktore svaka pohvala, zaista ste mi vrlo simatični. Slučajno radim u firmi koja se bavi ekološkim proizvodima pa sam recimo u tome i znam kako se to voće i povrće tretira i koliko godina prođe da bi to uopće bilo Eko. Ali svakako ste upravu svašta mi danas jedemo. Zato sam Vas pitala što biste Vi vašem djetetu prije dali. Koliko znam imate ih troje i ženu.(šala).

Darko Richter, dr. med.

Više manje živim svoj život bez obzira na deklaracije političara, industrijalaca i ostale .... .