Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Blaga neutropenija i hipogamaglobulinemija

opetmarta

Poštovani,
majka sam dječaka koji je prije par dana navršio godinu dana.
Dijete je veselo i uredno se razvija, međutim zbog modrica po stopalima koje su se bez poznatog razloga pojavile u siječnju učinjene su pretrage na hematologiji.

Posljednji nalaz (početak ožujka) je:
Blaga neutropenija
Hipogamaglobulinemija IgG=2,78 - vjerojatno dublja fiziološka
Stanje nakon tranzitornog vaskulitisa - u obradi radi sumnje na poremećaj hemostaze

Nalaz:
1.3 Erc=4.58 (x1012/L) Hb=116 (g/L) Htc=0.356 (L/L) MCV=77.7 (fl) MCH=25.3 (pg) MCHC=326 (g/l) RDW=13.1 (%) Retic=9.9 (/1000 Erc) Lkc=13.1 (x109/L) Eo%=2.0 (%) Seg%=21.0 (%) Ly%=75.0 (%) Mo%=2.0 (%) Trc=342 (x109/L) MPV=9.0 (fL)
UKUPNI PROTEINI: 64 (g/L)
ALBUMINI: 49.0 (ug/L)
FERITIN= 11.5 (ug/L)
IgG= 2.78 (g/L) IgA=0.08 (g/L) IgM=0.47 (g/L)
Alb%=71.7 (%) Alb=45.9 (g/L) AIGI1%=3.2 (%) AIGI1=2.1 (g/L) AIGI2%=11.9 (%) AIGI2=7.6 (g/L) BeGI%=8.7 (%) BeGI=5.6 (g/L) GagI%=4.5 (%) GagI=2.9 (g/L)

Feritin mu je malo porastao od siječnja, a dijete općenito jako dobro jede.
Osim urinoinfekta zbog kojeg je bio hospitaliziran kad je imao 3 mjeseca nije bolovao. Upućen je fizijatru jer izvija stopala, taj pregled čekamo.
Imamo i starije dijete koje odnedavno ide u vrtić, a sin je jutros primio MO-PA-RU cjepivo jer prema uputi doktorice s Rebra nema hematoloških kontraindikacija.

Budući da smo za kontrolu naručeni tek za tri mjeseca, a ne znamo što ovaj nalaz točno znači (stigao je poštom), zamolili bismo vas za neke smjernice. Trebamo li na što pripaziti ili nešto posebno davati djetetu? Preporučate li još jedan pregled (privatno) dok čekamo kontrolu? Budući da jako dobro jede, trenutačno ga dojim samo prije spavanja jer se uskoro vraćam na posao pa sam planirala u potpunosti prestati. Je li bolje da nastavim dojiti, odnosno pomaže li to njegovu imunitetu i u ovoj dobi? Primio je sva redovna cjepiva + ROTU. Preporuča li se još nešto? Njegovu stariju sestru cijepili smo i Bexserom. Treba li i njega i kada? Ispričavam se na ovolikim pitanjima, ali dijagnoza nas je iznenadila i zabrinula, a dr. Googlea bih radije izbjegla.

Hvala i srdačan pozdrav,

Marta

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Preporučam kontrolu imunoglobulina nakon 2 mjeseca. Ništa posebno ne treba činiti, pokušajte odgoditi polazak u kolektiv, dojenje nastavite - korisno je iz više razloga. Preporučam cijepljenje protiv vodenih kozica (nakon prispjeća kontrolnih nalaza imunoglobulina) i meningokoka (Bexsero i Nimenrix). Ne vidim razloga za zabrinutost.