Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Eritrociti u urinu

Marta35

Postovani doktore. Moja cerka od 4.5 godine u nalazu urina ima retke smezurane i blede eritrocite. Sta to znaci?
Ostatak nalaza je u redu.
Bistar, zut, 6 ph, 1.030 gustina, negativni su proteini, glukoza, aceton, bilirubin, urobilinogen, hemoglobin, nitriti.. Nema bakterije, 1-2 leukocita i 1-2 plocaste epitelne celije.
Do sada nije imala problem sa urinarnim infekcijama niti eritrocite u urinu. Mozete li mi reci sta ovo moze biti i sta nam je ciniti?
Unapred zahvalna.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Niste napisali kolik je tih eritrocita u vidnom polju. Urin treba pregledati u što kraćem roku od njegovog prikupljanja - stajanjem se eritrociti mogu smežurati ili raspasti. Ako ih ima više od 10 u vidnom polju tada se treba obratiti nefrologu, no malo je vjerojatno da postoji bolest. Naročito ako neko od ukućana također ima povišeni broj eritrocita u urinu (nedužna familijarna eritrociturija). Iz nacedenog nema znakova za upalni proces u području bubrega i mokraćnih kanala.