Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

blizanci

Marija

Imam djevojčice jednojajčane blizanke. Međutim, jedna piše lijevom rukom, jedna s desnom. Jedna može napraviti "barkicu" sa jezikom (kao otac), druga to ne može. Da onda jesu jednojajčane blizanke?Napominjem da su zaista slične i mnogi ih ne razlikuju.

Dr. Darko Richter

Da li je netko jednojajčani blizanac, može se sa sigurnošću samo isključiti, ali ne i konačno dokazati (slično kao i nečije očinstvo). Svijanje jezika u frulicu ili barkicu kako vi kažete, vjeruje se da je dominantno nasljedna osobina, i u tom slučaju posjedovali bi je oba jednojajčana blizanca. Prema tome, bez obzira na sličnost djevojčica, njihova jednojajčanost je upitna. Kao što sam rekao, jednojajčanost se može isključiti, ali ne i potvrditi. Mogu se napraviti testovi tkivne podudarnosti, npr. krvna grupa i HLA-tipizacija. S objašnjenjem da to želite, možete tu pretragu obaviti na Rebru u Zavodu za tipizaciju tkiva.