Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bradikardija i bradiaritmija kod djece

Indira Dzenita

Zdravo
mom sinu su slucajno na pregledu otkrili bradikardiju ,naime bili smo na kontroli zbog bronhitisa pod terapijom ventolinom i doktorica je pregledom primijetila slabe i usporene otkucaje srca .Poslala nas je na EKG koji je potvrdio bradikardiju od 52 otkucaja pod terapijom ventolinom koju je primio pola sata ranije.Upuceni smo kardiologu koji je to isto utvrdio i dodao i bradiaritmiju ali nam stavio kontrolu p.p. s tim da nam je usmeno saopstio da sin moguce ima kao "sportsko srce " jer se njegovi otkucaji srca pri naporu povecavaju ali moramo strogo voditi racuna o njegovim aktivnostima i ako se pojave simptomi vrtoglavice i nesvjestice da se onda javimo ponovo i da ce onda uraditi kompletnu kardiolosku obradu . S druge strane morali smo zbog alergije na ubod pcele uzeti i Epipen koji bi trebao dobiti u slucaju jake reakcije nakon uboda
Moje pitanje je sta dalje sa tom bradikardijom da li samo tako cekati da se nesto dogodi i da li smije dobiti epipen u slucaju alergijske reakcije( znam da je to adrenalinska inekcija )
unaprijed hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Epipen ćete dati ako nastupi alergijska reakcija i ne treba od toga strahovati. ne znam koje je dobi Vaše dijete ali bih zatražio drugo mišljenje.