Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Bronhitis

nika94

Sin 7,5mjeseci rođen je sa prirođenom laringomalacijom i rečeno je da će to proći sa 2 godine. On stalno ima problema sa kašljem i sa puno slajma koji zna proći do pluća. Unatoč svim inhalacijama(salbutamol, sinomarin..) nikako da to riješimo i stalno se vraća. Radimo i drenažu odnosno lupkanje i opet ništa. Stalno mu "krči" taj šlajm. Bili smo i kod ORL i rečeno je da nema puno pomoći osim ovog što radimo...ali ja stvarno više ne znam kako da mu olakšam s tim šlajmom..čak smo i uzeli Bisolex kapi i čaj korijena bijelog sljeza.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Specijalist ORL je trebao pogledati grkljan (obicno to rade tankim savitljivim instrumentom kroz nos). Ako nije bilo bi dobro napraviti. Preporučio bih i ultrazvuk srca jer vrlo rijetno dušnik može prolaziti između 2 velike krvne žile koje izlaze iz srca. Ako imate starije dijete nemojte ga davati u kolektiv. Nos ispirajte redovito i obilato Sinomarinom, možete nakon toga ga i inhalirati (2x na dan). Dolazi u obzir konzultirati pedijatrijskog pulmologa...

nika94

ORL je rekao da jedino što vidi je da se skuplja sav taj slajm gore u sinusima i da nema baš neka pomoć osim inhalacija ...kardiologa smo obavili tijekom jednog boravka u bolnici i rečeno je da je za njegovu dob sve u redu.

nika94

Danas smo baš bili kod pedijatrice koja je rekla da mu dajem Ventolin potisak na babyhaler svakih 6sati..ona mu je dala solumedrol 10ml u guzu...jako fijuče dok diše. Ne znam što vise raditi.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dobro je da ORL nije vidio ništa osim sekreta koji se cijedi odozgora, uz napomenu da u ovoj dobi sinusi nisu razvijeni te da je sekret najvjerojatnije iz sluznice nosa i trećeg krajnika. Obzirom na fićukanje definitivno treba dati Ventolin a pedijatar će odrediti kada je potrebno intervenirati s kortikosteroidom. Najvažnije je ne gubiti strpljenje, ovi su problemi po prirodi stvari dugotrajni, katkada neugodni, no nisu opasni i s vremenom budu blaži i najčešće nestaju.