Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

campylobacter jejuni

maria

Poštovani,
molim vaše mišljenje vezano za nalaz stolice moje kćeri (23 mj.). Naime, nakon tri dana proljeva, temperature (najviša do 38,5 jedan dan, zatim je varirala i nije rasla više od 37,5) i bolove u trbuščiću u stolici je pronađena bakt. campylobacter jejuni. U međuvremenu je pila sinersul 5 dana. Liječnik na Zaraznoj nije prepisao nikakvu terapiju već samo kontrolu stolice za 2-3 tjedna. Međutim, čitala sam da ova infekcija može uzrokovati GBS pa me zanima je li ipak potrebna terapija antibiotikom. Stolica je sada nakon 7 dana normalna iako češća nego inače, ali se kćer još uvijek povremeno žali na bolove.
Molim vaše mišljenje!

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Maria, infekcije s campylobacter jejuni česte su (u razvijenim zemljama češće od infekcija uzrokovanih salmonelama i šigelama). Klinička slika koju ste opisali u Vašeg djeteta gotovo se može nazvati tipičnom; osobito je redovit simptom bol u trbuhu. Komplikacije su rijetke, pa u slučajevima u kojima je tok bolesti uobičajen, ne treba na njih misliti. Inače, lijek izbora je eritromicin (koji, dat peroralno, i sam ima nuzpojave), za koji, međutim, u konkretnom slučaju ne postoji indikacija.
Srdačni pozdravi !