Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Česta upala uha / nizak IgG

Poštovani!

Moj sin ima 14 mj. Do nazad 2 mjeseca, nikad nije bio bolestan. Kad je napunio godinu dana, dobio je upala uha 2 puta u roku mjesec dana. Ovaj zadnji put smo liječili skoro mjesec dana (nikako da prođe sa antibioticama pa je rečeno da je virus).

Vađeno mu je krv i sve je u redu osim što je IgG nizak - 4.59. Za ostale imunoglobine - IgA je 0.19 i IgM je 1.10. Čitala sam o tome i kako nizak IgG može urokovat česta upala uha, bronhitis, itd kod djece. Moja pedijatrica nije bila baš zabrinuta zbog te niske razine IgG, ali mene to zabrinjava kao roditelj. Kad se IgG smatra kao prenisko i kako se može podignuti (infuzija?!).

Hvala vam puno!

Darko Richter, dr. med.

IgG mu je na donjoj granici normale za dob. Mislim da nije vrijeme za razmišljanje o intravenskom imunoglobulinu kao nadomjesnoj terapiji, barem ne dok se IgG ne provjeri još jedanput. Npr, 1-2 mj. od ovog mjerenja, učiniti te IgG ponovno. Ako budu >5,0 g/L, sve je u redu. Ako budu niži od 4,5 g/L, tj. saašnjeg nalaza, to treba onda uzeti kao polaznu točku za daljnju obradu (izohemaglutinini, supklase IgG, imunofenotipizacija). Pretpostavljama d mu je krvna slika uredna, ili? Napišite mi leukocite i njihovu diferencijalnu sliku.

Hvala na brzi odgovor!

Ostala krvna slika izgleda OK, osim što je ovo drugi put da se liječi za nisko željezo.
(Hemoglobin 123, Hematokrit 0,371, Željezo 10,7, Feritin - 17,7).

Leukociti - 8,4

Nesegmentirani granulociti - 1,0
Segmentirani granulociti - 26,0
Eozinofilni granulociti - 2,0
Bazofilni granulociti - 0
Monociti - 5,0
Limfociti - 66,0

Darko Richter, dr. med.

Krvna slika je uredna, a trebala mi je, ne zbog željeza, koje uopće nije nisko, već zbog broja limfocita.