Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Česte upale uha i PNEUMO23

Leon1807

Dijete ima 3.5g, unazad godinu dana ima vrlo česte upale uha (svakih par mjeseci), zadnjih mjesec dana već 2x pio antibiotike(Augmentin pa Zinat). Prije više od godinu dana ugrađena cijevčica u jedno uho zbog teške upale (dr. Baudoin). Tada je pronađen Sreptokok pneumoniae. Mene zanima vaše mišljenje kako spriječiti ili bar smanjiti učestalost upala uha? Da li cijepljenje sa PNEUMO23 može pomoći? (Moram napomenuti da mi to cijepivo nitko od monogobrojnih liječnika nije niti spomenuo niti preporučio!?) Ako da, koliko dana treba proći nakon zadnjeg uzimanja antibiotika?
Da li intenzivno kapanje Operilom pomaže da uslijed prehlade ne dođe do upale uha?
Prilikom kupanja pazim da djetetu ne smočim uši ali primječujem da se upale često razviju nakon kupanja. Da li bi vata u ušima pomogla ili da ga samo tuširam a ne kupam (inače obožava kupanje)?

Hvala unaprijed na odgovoru i oprostite na puno pitanja

Darko Richter, dr. med.

Može dobiti cjepivo Prevenar 1 dozu, a nakon 2 mjeseca Pneumo23, radi suszbijanja pneumokoka.
U fazi akutne prehlade može se 2-3 dana kapati Operil. Ja ne znam što je vam aintenzivno, no nos bi trebao biti prohodan.
Dijete s cjevčicom u srednjem uhu ne smije dobiti vodu u zvukovod. Nije mi jasno da me tako nešto pitate.