Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

cijepivo

maria

Mene kao majku 2,5 godina starog diječak kao medicinskog laika interesira slijedeće pitanje: koji je razlog da se medicinski stručnjaci ne slažu oko pitanja da li dijete cijepiti protiv neke bolesti ili ne? Npr. kada je moj sin krenuo u vrtić pitala sam pedijatra da li da ga cijepim hiberix cijepivom ili ne. Odgovor je bio da ne treba. U to vrijeme i u jednim sam dnevnim novinama pročitala također da je bakterija hemofilusa vrlo rijetka te da cijepljene nije potrebno. Kada je sin završio sa godinu i deset mjeseci u bolnici zbog rota virusa,pronađena mu je bakterija hemofilus influenca u nosu i pedijatar u bolnici čudio se da dijete nije cijepljeno pogotovo stoga što je u vrtiću. Nakon toga sam ga cijepila i bolesti su se prorijedile. Nedavno sam čitala da je to cijepivo sada obvezno. Više sam ljudi također pitala i za cijepljenje protiv vodenih kozica i hepatitisa b, savjeti su svakao bili različiti. Moje je mišljene da ako se nešto možeš spriječiti ili ublažiti , pedijatar bi trebao obavijestiti svoje pacijente koje su mu mogućnosti na raspolaganju, a onda je na pacijentu da odluči što će učiniti.
Imam još jedno pitanje: zanima me gdje se može vidjeti koja su cijepiva na raspolaganju u RH, i koja im je zaštita, te koja je vaša preporuka cijeplenja u dijetinstvu.Prvenstveno me zanima zaštita djece. (ispričavam se u slučaju krivo napisanog cijepiva ili bakterije.)

Dr. Darko Richter

Quot capita, tot sententiae - prema latinskoj izreci mi kažemo: koliko ljudi toliko ćudi. O cjepivima treba puno znati da bi se dao pravi savjet, a u Hrvatskoj, na žalost, nije postignut konsenzus pedijatra, epidemiologa i Ministarstva zdravstva o tome koja bi cjepiva trebala biti obvezatna,koja preporučena, a koja posve na volju građanima. No, vaše je pitanje je vrlo opširno, pa bih vas uputio da pročitate o cijepljenju u posebnom izdanju časopisa BEBE, pod naslovom "Dječje bolesti", izašlom u studenom 2001. godine (str. 45-54). Mislim da se može dobiti u većim novinskim kioscima, možda čak i knjižarama. Uredništvo se nalazi u Zagrebu, na Iblerovom trgu 2, tel. 455-6268. Internet adresa: www.bebe.cro.net. E-mail: bebe@zg.hinet.hr.