Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Ciscenje zacepljenog nosica

mrshrkach

Pozdrav!
Imam dvogodisnju djevojcicu koja je ove jeseni krenula u vrtic i od onda je naokrug prehladena. Pokusavam da joj ne ukapavam nista u nosic medutim, sekret je postao gust i zelen i najjednostavniji nacin da ga ispusemo van je da ga malo omeksam fizioloskom ili sterimar sprejem. Osim sto to poprilicno lici na egzorcizam, zabrinjava me i to sto znam da prekomjerna upotreba tih pomagala moze vise odmoci nego pomoci. Nocas smo imali 4 budenja radi zacepljenog nosa kada nista nije uspjela ispuhati jer nisam htjela kapati fiziolosku i onda je ona prsticem pokusavala iskopati "zabice" van i pritom si raskrvarila nos

mrshrkach

Ne vidim i ostatak poruke koji sam upisala, pa pišem ponovo: puitanje je slijedeće- kako djetetu pomoći da diše, kako joj odčepiti nosić?
Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nos treba redovito ispirati, najbolje sa 2,3% otopinom morske soli (hipertonicna otopina). spavanje s povišenim uzglavljem, u sobi tempertaura maksimalno 20C, treba vlažiti zrak.