Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

cjepivo-vodene kozice

elie

Postovani doktore,
zanima me,ako sada cjepim svoje dijete od 18 i pol mjeseci cjepivom protiv vodenih kozica, koliko dugo ce on imati imunitet na vk?
Mislim da ste rekli da bi sljedecu dozu cjepiva bilo najbolje primiti sa 4-6 god.
Uglavnom,zanima me koliko dugo su cjepivom djeca zasticena, odnosno, da li postoji opasnost da u odrasloj dobi dobiju vodene kozice?
Hvala....

Darko Richter, dr. med.

Ako se cijepe po tekućim preporukama, tj. dvaput od navršene pvre godine pa do polaska u školu, smatra se da su zaštićeni i u odrasloj dobi, a to je, rekao bih, drugi osnovni razlog za cijepljenje: osim da ne obole kao djeca, također da ne obole niti kao odrasli, u kojoj dobi vodene kozic emogu imati strahovito tešku sliku. Za herpes zoster, koji također uzorkuje isti virus (varicella-zoster virus, VZV), nije 100% sigurna zaštita, i to se još prati. Naime, zoster nastaje obično u nekoj fazi pada imunosti organizma, pa tada pada i imunost stečena cijepljenjem.