Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Cmv kod bebe

indiana

Poštovani

Beba ima 3 mjeseca. Poslana na UZV mozga radi asimetrije i izvijanja, blažeg hipertonusa mišića. Na UZV nađene LSV lezije 2 stupnja, krvarenje 2 stupnja, i periventrikularna ehogenost 1 stupnja. Radi sumnje na CMV infekciju napravljene krvne pretrage i urin. Urin negativan, a krvna pretraga Igg pozitivan 18,5 (do 12 se smatra negativnim), Igm negativan.
Da li se po vama ovdje ovdje radi o infekciji, te ako je odgovor pozitivan da li se to smatra infekcijom u trudnoći s prijenosom na bebu ili nakon poroda.
Dijete je rođeno urednog statusa, 3850 g, bez žutice, uredan opseg glave.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema krvnom nalazu riječ je o protutijelima koje je majka stvorila i predstavlaju trajnu imunost. Ta su protutijela posteljicom dospjela u dijete. Nema znakova CMV infekcije djeteta prema ovim nalazima.

brajac88

Poštovani,

Sin nam ima 4,5 mjeseci i prema riječima neuropedijatra, napreduje u skladu sa svojom dobi. Rođen 8 dana nakon termina, inducirano, porođajna masa 4.230g, trenutno je na 7.400g, opseg glave 43cm.

Zbog potencijalnog hipertonusa doktor na Srebrnjaku je radio UZV mozga te je uz nađenu cistu i hematome posumnjao na nekakvu infekciju. Poslani smo na test na CMV (serološki i PCR). Rezultati su sljedeći:

PCR plazma - nije detektirana CMV DNA
PCR urin - nije detektirana CMV DNA
IgM - negativan
IgG - pozitivan - 20,7 U/ml

Molim tumačenje. Naša pedijatrica je šturo napisala - kongenitalna CMV infekcija. Što to znači? Je li to ono što za sobom vuče čitav niz potencijalnih kasnijih poremećaja?

Zahvaljujem na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazima nisu detektirane čestice CMV virusa u krvi i urinu, negativan IgM znači da nema akutne infekcije a IgG označava dugotrajna zaštitna antitijeela koja su posteljicom prenešena djetetu i nestat će iz krvi s navršenih po prilici, 6 mjeseci. Znači nema elemenata za CMV infekciju u djeteta.

brajac88

Poštovani,

Zahvaljujem na odgovoru, isto je potvrdio i dječji infektolog.

Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

happy, ovoga puta sam pogodio.. LP

Afmi

Poštovani,
Beba 6 mjeseci, bez simptoma ikakve bolesti, poslana na pretrage zbog sniženih granulocita, nalazi krvi su pokazali
CMV IgM 14,31 AI
CMV IgG 14,26 AI
IgG Aviditet 37%
pedijatrica je rekla da nalaz nije povezan sa sniženim granulocitima, ali nije htjela dalje prokomentirati nalaz.
Molim Vas Vaše mišljenje
Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na dob djeteta vjerojatno je u podlozi CMV infekcija što može uzrokovati niže vrijednosti granulocita (ako su jako sniženi ispod 500/ml krvi treba biti oprezan i javiti se hematologu). Ako se dijete normalno razvija i nema znakova bolesti infekcija će se spontano izliječiti. Ako ima smetnje potrebna je dodatna obrada i odluka o ev. liječenju.