Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Curenje nosa

Domenica

Poštovani dr. Richter,

mojoj kćerkici (15 mjeseci), koja ide u jaslice, već dva tjedna danju curi nosić, gusto, u bojama (bijelo i žuto), a noću kašlje jer joj se to slijeva u grlo. Opće stanje joj je inače izvrsno, temperature nema. I tata joj i ja imamo potpuno iste simptome. Nisam je vodila doktorici.

Koliko dugo je normalno da curi nos, a da se ničime ne liječi? Je li temperatura jedino mjerilo za ići doktoru ukoliko je u pitanju pneumokok?

Hvala Vam lijepa na odgovoru i sve najbolje Vama i Vašoj obitelji u novoj godini!

Domenica

Darko Richter, dr. med.

Osim pneumokoka, dijete te dobi može imati i streptokoka grupe A u nazofarinksu, te dugotrajni iscjedak koji može čak biti bistar. No, vidi se da je bakterija po ogriženosti kože ispod nosnica i gornje usnice, kao i piodermizaciji kože u okolici (stvaranje gnojnih krastica), te beskonačnom trajanju curenja. zato bih preporučio uzeti obrisak nazofarinksa i liječiti prema nalazu.