Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dosadni bronhitis

Dragana79

Zanima me u vezi bronhitisa,kada ga djete ima i cesto "skripi" i tada uvjek dobija inhalacije 7-10 dana (tako je kod nas). Da li je bronhitis zauvjek,da li ce cjeli zivot da visi na inhalacijama ili ce se mozda nesto promjeniti,obicno ljudi kazu mozda i prodje dok malo poraste,malo organizam ojaca i bla bla. Da li taj bronhitis se moze izlijeciti,ili sta moze gore da ocekujemo od toga? I zanima me jos,da li je dobro lijekove davati sam (na svoju ruku). Mi uvjek ali uvjek dobijemo inhalacije 2 ml i 4 kapi pediamöl 7-10 dana. Smor mi vise ici kod dr jer znam sta ce mi reci. Mislim iz razloga sto odem cesto pa me vise i sramota smarati covjeka,jer mozda malog cesto vodim. Ali kad je bronhitis pa malo malo skripi,te kaslje. Da li mogu napraviti nesto lose ako 7 dana dajem jednu dozu manje ili vise,ili je ipak pametnije da dr kaze. Kako vi dr. sa dosadnim mamama? happy

Darko Richter, dr. med.

Bronhitis m ože biti akutni infektivni bronhitis, virusni, ili bakterijski, i takav se javi povremeno, no ne jako često. Ako se javi 3-4 ili više puta u hladnoj sezoni, a pogotovo ako se javlja izvan hladnog vremena, onda je to temeljito sumnjivo na astmu, ili na tzv. virusno inducirane bronhoopstrukcije. Ove potonje dijele se u "episodic viral wheeze" i "multiple trigger wheeze". Epidozni virusni bronhitis javlja se isključivo uz virusne infekcije, i obično prođe do polaska u školu, dok se "multiple trigger wheeze" javlja i uz virusne infekcije, ali katkada i izvan njih, i takvi se u određenom broju pokažu alergijskom astmom. Pitanje je kada se odlučite na alergološko testiranje. Možete ga učiniti već s 3 ili 3 mj. starosti, i ako je pozitivno, bilo na što (jaje, mlijeko, ili aeroalergene) i ima škripanje u grudima, to je već astma. Ako ne poduzimate alergološko testiranje, onda se dijete s učestalim brinhitisima svrstava u jednu od gore spomenute dvije skupine. Ako više naginje prema "multiple trigger wheeze" dobro je što prije učiniti alergološko testiranje.
Dakle, ako vam dijete predškolske dobi ima učestale bronhitise i škripanje u grudima, onda ima, ili "episodic viral wheeze", ili "multiple viral wheeze", ili već astmu (ako su alergološki testovi pozitivni).
Za jedno i drugo i treće stanje postoji terapija sprečavanja skripanja u grudima. Mogu se davati montelukast u granulama, inhalacijski kortikosteroidi, ili oboje zajedno. U napadu treba dobiti Ventolin u inhalaciji, po mogućnosti na Babyhaler, a ne na inhalator (može i inhalator, no Babyhaler je precizniji i brži). Pretpostavljam da je Pediamol isto što i Ventolin, no nisam još čuo za to ime.

Dragana79

Sad je bolestan vise i ne znam gdje susti i skripi. Na nos se bas cuje,a i otezano dise. Udahne 3 puta pa zadrzava vazduh par sekundi pa onda ga ispusti i tako stalno. Njemu i kad su pluca cista ,a kaslje on opet dobije istu terapiju,pa onda vise i ne znam koliko su mu pluca skrpala ove godine. Izludjivao me taj kasalj ove god i na moj zahtjev trazila sam da napravi alergo test. Pokao je da je pozitivan na kucnu prasinu(valjda i grinje) jer nam je dr dao antialergiske navlake. Vidim ovde kada citam da cesto ljudi vade neke nalaze,ili samo kazete uradite to i to. Mi nikad nista. Krv nikad nije vadio a ima 3,6 godina. (vjerovatno samo kad se rodio),urin takodje,pa i tajk test sam morala traziti sama. Naravno da dr mozda to gleda drugacije nego ja,ali uvjek isto. Njemu sigurno dodje 50 gore djece pa ja mozda pravim dramu. A pädiamol pise na kutiji, adetaljnije bi bilo ovako (tj. sadrzaj unutra) 6,O mg SALBUTAMOLSULFAT ,methyl-4 hydroxybenzoat i sl.

Darko Richter, dr. med.

Ako ima tri i pol godine, često mu škripi u grudima, i bolje mu je od Ventolina (salbutamol = Ventolin), onda ima astmu. Potrebno mu je uvesti trajnu zaštitu od napada opstrukcijskog bronhitisa, i to u obliku inhalacijskog kortikosteroida (npr. Flixotide 50, 2×1 potiska na Babyhaler), i, ako to nije dosta, ubaciti Singulair Mini, granule, 1 vrećicu dnevno. Uz to, po potrebi, Ventolin ili salbutamol pod nekim drugim imenom, u spreju (inhaleru), 2 potiska na Babyhaler, što se po potrebi može ponavljati svakih 6 h. Može i Pediamol na inhalator, a za trogodišnje dijete (15-20 kg) adekvatna doza bila bi 0,4 ml + 2 ml fiziološke otopine, do 3 puta na dan.

Dragana79

Kako sam brzo pisala predhodni post super ste me i razumjeli happy Jednom je dr rekao kao bilo bi dobro da ne skripi cesto da nebih preslo u astmu. E sad,koliko je normalno cesto,nemam pojma. Do sada jos dr nije tacno rekao, e ima astmu ili nesto drugo. Uvjek kao cuju se bronhije i dobije inhalacije. (fizioloski i taj sub..) Sada trenutno kaslje kao slon,svakih par minuta i danju i nocu. Kada sjedim pored njega cujem da negdje nesto skripi. Bili smo kod drugog doktora on ga je poslusao i rekao da je pun slajma i neka se jos inhalira i bice bolje za 3- 4 dana. Od silnog citanja po netu sve mi je ovo slicno tj. dijagnoze i bronhitis i rinitis i astma pa i upala pluca itd. Sad mi je to palo na pamet. A,imati astmu to znaci cjeli zivot pumpica u dzepu sad Hvala puno doktore na vremenu. Ovde se bar sa vama ispricam ko covjek tj. detaljnije na nasem jeziku happy I jos ovo,da li ima tacno neke kontrola(pregled) da bih se utvrdilo ima li neko astmu ili se to vremenom pokaze? Htjela bih da znam tacno na cemu smo ,a ne da ja glumim doktora djeleci savjete svom dr sta sam procitala na netu happy

Darko Richter, dr. med.

Ako uza sve tegobe koje oisujete, ima pozitivni alergološki nalaz, bilo na što, ima alergijsku astmu.
Astma je stanje koje postaje očitom bolesti kada se za to steknu uvjeti, npr. jako izlaganje aelrgenu, ili virusna dišna infekcija, itd. (sve što može trigerirati napad, odnsono, podržavati astmatsku upalu u boinhima). Ne mora trajati cijeli život, ako je počela u djetinjstvu. Najčešće se smiri u pubertetu, iako se opet može pojaviti u odrasloj dobi. Ali, ako se liječi fiziološkom otopinom, ima manje šanse da se do pubertata smiri.