Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dijete ne jede! Krvna slika losa!

Meli

Musko dijete staro 2 godine i 3 mjeseca jako slabo jede.
Tezak je 13kg, a visok 90cm. Najvise jede cokolino, a ostalu hranu u jako malim kolicinama. Inace je jako aktivan fizicki i veoma je napredan u mentalnom smislu. Prohodao je sa 9 mjeseci.
Jako cesto ima prehlade i to uglavnom gnojne angine. Prije par dana mu je napravljena krvna slika koja ovako izgleda:

GLUKOZA 3.8
AST 38
ALT 15
GGT 10
ZELJEZO 2.0
TIBC 56.3
UIBC 54.3

Iz analize je vidljivo da mu je zeljezo na jako niskoj razini pa me zanima kojom metodom je najbolje rijesiti taj problem. Godinu dana je pio sirup zeljeza, ali kao sto se vidi bez rezultata. Dali postoji mozda neko rijesenja putem injekcija?

Hvala unaprijed i svaka cast na ovakvoj stranici!

Dr. Darko Richter

Očito ima sideropeniju, što znači nisko željezo i to najvjerojatnije zbog manjka u prehrani u odnosu na svoje potrebe. No, krvnu sliku niste nam pokazali, pa ne vidim koliko je slabokrvan. U svakom slučaju jedini mu je izlaz da dobije dodatno željezo: u sirupu (Ferum Lek, Legofer, Orferon, itd.) i to do normalizacije krvne slike, a zatim još mjesec dana za popunjenje zaliha. Inače, sideropenija sama po sebi uzrokuje i niz poremećaja vegetativnih funkcija, a ne samo slabokrvnost koja je najpoznatija. Npr., osobe sa sideropenijom imaju slabi tek, a u djece se može javiti i tzv. pica (čit.: pika), ili pervertirani apetit, tj. potreba za jedenjem nečega što ne samo da nije hrana, već može biti i gadljivo. Ako je jako slabokrvan, a baš neće uzimati željezo na usta, može mu se dati pripravak željeza intravenski, u bolnici, a u esktremnom slučaju, ako bi bio životno ugrožen, i transfuzija krvi.

Meli

Da u pravu ste, pio je Legofer godinu dana, ali bez rezultata, to me i plasi. Dali mozda na neki nacin gubi zeljezo ili mozda neki drugi poremecaj u organizmu uvjetuje da je zeljezo tako nisko. Inace je fizicki jako aktivan i osim po boji tena koji je jako blijed i udova koji su hladni djete nedjeluje neuhranjeno.

Evo nastavak krvne slike (sorry):

SEDIMENTACIJA ERITROCITA 13.00
LEUKOCITI 8.22
BAZOFILI 0.40
EOZONIFILI 0.40
GRANULOCITI SEGMENTIRANI 46.20
LIMFOCITI 40.60
MONOCITI 12.40
ERITROCITI 4.01
HEMOGLOBIN 114.00

Pozdrav!

Dr. Darko Richter

Prema nalazu hemoglobina i nije izrazito slabokrvan, jer je donja granica 110 g/L. Nalaz željeza može varirati jer laboratorijska metoda nije najbolja, pa nalaz željeza treba ponoviti.