Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

dimidril

andrea

Srdačan pozdrav!
Mojem dvogodišnjem dječaku se prije četrnaest dana pojavio sitni crveni osip koji ga je toliko svrbio da mu je to ometalo san; prvo na licu i vratu, a potom se proširio po cijelom tijelu. Nakon zarazne (nalaz krvi u redu, nema streptotkoka A u grlu), njegovog pedijatra i dermatologije na Šalati, dermatolog je postavio dijagnozu atopic dermitis susp. Dao mu je geokorton za izraženija mjesta, Trixera kremu kao svakodnevnu njegu, Wolffovu uljnu kupku te Dimidril sirup (2x1 žličicu po danu te 2 žličice prije spavanja). Čini mi se da se osip polako smiruje (ali zaista polako). U međuvremenu mu je počeo curiti nosić (liječimo fiziološkom otopinom i sljezovim korijenom), a počeo je i kašljati i to produktivno tako da je čak nekoliko puta povratio sluz, no i to se polako smiruje. Moje pitanje glasi: mogu li mu ukinuti dnevne doze dimidrila i ostaviti samo 2 žličice prije spavanja? Preko dana se uglavnom ne češe, dobre je volje, vrlo je aktivan i normalno jede. Ima više normalnih stolica preko dana i ako mu se ne promijeni pelena u roku od pola minute (doslovno) odmah dobije ojedine koje ga dosta svrbe. Laički, tu pojavu također pripisujem dimidrilu i zapravo se pomalo bojim tog lijeka.
Zahvaljujem na odgovoru.

Dr. Darko Richter

Dimidril mu ne uzrokuje proljev, no vjerojatno mu ni ne pomaže puno za osip. Možete ga mirne duše izostaviti.