Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Prolaktin

Anita

Da li mi možete napisati skračenicu koju upotrebljavaju naši liječnici za ovaj hormon i kako on nastaje i što kad poslije poroda i završenog dojenja mlijeko ne prestaje dolaziti odnosno javlja se u par kapi kad stisnem dojke, citološki nalaz iscjedka je benigan.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Draga gospođo Anita, nije mi poznata kratica za hormon prolaktin (vjerojatno uopće ne postoji jer je ime dovoljno kratko). Hormon nastaje u prednjem režnju hipofize, a pod njegovim djelovanjem počinje lučenje mlijeka (što je i značenje njegova imena). Izlazak mlijeka iz acinusa u mliječne kanaliće pospješuje oksitocin, koji je hormon stražnjeg režnja hipofize. Prolaktin, osim što održava laktaciju, spriječava ovulaciju i odgovara za period bez ovulacije nakon poroda. Slaba sekrecija mlijeka može potrajati tjednima, pa i mjesecima nakon što je dijete prestalo sisati. Mnogo pozdrava.