Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dojenje i nadohrana

Kety14

Postovani,

Imam pitanje vezano uz dojenje,
Naime rodila sam djecaka od 4500 kg, s obzirom da u bolnici nisam jos imala mlijeka osim kolostruma, djecaku su dali nadohranu.
Mlijeko je nadoslo 3 dan od poroda, te beba lijepo doji, navecer ga jako uhvati nervoza kao da mu nije dovoljno mlijeka, jako place, dojku ispusta te se sav zacrveni. Patronazna sestra mi je dala preporuku da napravim malo formule za preko noci, 60ml, i djecak to popije. Ono sto je mene malo strah je da li ce se naviknuti na bocicu pa onda nece htjeti dojku, to doista ne bih htjela jer znam koliko je djetetu zdravo majcino mlijeko. Formulu bih napravila samo tu navecer, sve ostalo je dojenje na dojku. Kad sam pitala patronaznu zasto smatra da mu je malo mlijeka ona je rekla da je on velika beba i da su njegove potrebe vece za mlijekom i iz tog razloga da mu napravim malo nadohrane. Svaki vas savjet je dobrodosao, hvala Vam

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne bih se složio sa savjetima koje ste dobili. SImptomi koje opisujete odgovaraju dojenačkim kolikama i uvođenje formule neće riješiti problem, može ga pogoršati i dovesti do prekida dojenja. Jedini kriterij za uvođenje dohrane je mjerenje težine djeteta. Ako dobija prosječno 15-20 g dnevno (vazite svaka 3-4 dana) tada dohrana ne treba. Ako imate u mjestu stanovanja savjetnicu za dojenje ne bi bilo loše da joj se javite. LP

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pogledajte ove web stranice:
https://littledotapp.com/hr/blog/bolesti/dojenacki-grcevi
https://littledotapp.com/hr/kolike-dojenacki-grcevi