Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dugotrajno pun nosić

Milica01

Postovani,
Kćer mi ima 2,5mj i od rođenja joj se u nosu čuje hroptanje. U 2 navrata je bila puna sekreta koji se slijevao i bio žuto-zelen. Cijelo vrijeme je inhaliram i cistim nos sa fizioloskom i aspirira. Sekret je sada proziran. Nakon toga joj bude bolje i onda tijekom noći se ponovno čuje taj sekret. Krvna slika uredna, crp uredan. Isključivo dojena, napreduje odlicno, stolica 1-2x dnevno, mjesec dana je bila sluzava.
Stariji brat ide u vrtic - je li moguce da se to neka infekcija tako dugo povlači, ili bi alergija bila u pitanju?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije je riječ o bakterijskoj infekciji koja će potrajati. Preporučam ispiranje nosa 2,3% otopinom morske vode te inhalacije istom otopinom (npr Sinomarin). Najvjerojatnije je starije dijete donijelo iz vrtića, to je uobičajeno. Nije opravdano raditi briseve niti uvoditi antibiotik.

Milica01

A moze li imati to vezu s time da sam ja pred kraj trudnoce bila pozitivna na streptokok? Primila aam antibiotik pri porodu a malenoj su vadili nalaze te kako su oni bili uredni,nije primila antibiotik.
Sada je navrsila 3mj i jos uvijek hropće u nosu, bez nekih drugih tegoba.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalaz streptokoka kod Vas nema veze sa sadašnjim smetnjama, gotovo sigurno je uzrok klonizacija bakterija u dišnim putevima starijeg djeteta što je uobičajeno u vrtićke djece.