Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dva pitanja

ina

Molim Vas da mi odgovorite da li je maloj bebi (4 mj.) potrebno čistiti dublje unutrašnjost uha (primjećujem žute naslage a bojim se štapić gurnuti dublje u uho) i do kada je normalno da djete gleda 'ukriž'!
Hvala!

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo, ne mogu točno procijeniti (a vjerojatno ni Vi) kolika je količina žutih naslaga u vanjskom uhu. Naime, vjerojatno se radi o cerumenu koji se čišćenjem, tj. sa štapićem može gurnuti dublje u uho i začepiti zvukovod. Stoga bi bilo dobro da uho očiste u ambulanti. Štapićem treba čistiti samo vanjsko uho (zaista postoji opasnost od raznih oštećenja, od kojih je najteže oštećenje bubnjića), ali se preporuka ne može izaziti u milimetrima.
Odgovor na Vaše drugo pitanje, također nije jednostavan. Zaista, u dojenačkom (osobito ranom) periodu postoji tzv. fiziološki strabizam, koji je, pojednostavljeno uzevši, posljedica stanovite opće hipotonije mišića u to doba; hipotonijom su zahvaćeni i mišići koji kontroliraju pokrete oka. Vrijeme sazrijevanja ovih pokreta je individualno, a dijelom ovisno i o jačini prethodne hipotonije. Međutim, strabizam može biti posljedica i brojnih drugih stanja. Jedna od najčešćih greški je greška vida (kratkovidnost ili dalekovidnost). Danas postoje mogućnosti da se etiologija strabizma utvrdi rano i da se postupi prema situaciji. Stoga, u strabološku ambulantu možete krenuti već u drugoj godini života, naročito ako se strabizam pojačava. Pozdrav.