Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

e.coli

Sandra

Poštovani,
mom sedmomjesečnom djetetu je ustanovljena e.coli 10 na 4. Osim što navečer ima temp 37,7 u guzi , nema nikakvih drugih tegoba. Preporučeno nam je slikanje mokraćnog mjehura. Smatrate li da je to baš neophodno ili mislite da ima mjesta za to da probamo sa čajevima i sokom od brusnica pa ako ne dođe do poboljšanja neko vrijeme,nastaviti s preporučenim pretragama.
Osim toga, zanima me je li prisutnost e.coli prepreka za cijepljenje?
Uz srdačan pozdrav, unaprijed zahvaljujem.

Dr. Darko Richter

Još nisam čuo za to da se klice mogu liječiti čajem ili sokom od brusnica. Ako baš želite čekati, čekajte pijuckajući koji god čaj želite. Nalaz E.coli u broju od 10000/ml urina može doista biti značajnim za infekciju mokraćnih organa. Ako ne želite dijete odmah rendgenski slikati (=zračiti), ponovite nalaz (odmah), pa ako je broj klica jednak ili veći, svakako postupite po prijedlogu pedijatrijskog nefrologa.

Dr. Darko Richter

Što se tiče cijepljenja, sam laboratorijski nalaz klica u mokraći nije nikakva kontraindikacija za cijepljenje, ali bi, klinički jasna upala (npr. s povišenom temperaturom, povraćanjem, ...) svakako nadlgala da se cijepljenje odgodi do sanacije stanja.