Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

EOZINOFILNI GRANULOCITI POVISENI KOD DJETETA

KUKSII

Molim nekoga za savjet. Dječak 3 god i 3 mjeseca ucestalo se žalio na bol u nogama. Upućen je na kontrolno vađenja krvi. Nalaz krvi je sljedeći:
Eritrociti, hemoglobin, hematokrit, MCH, MCHC, RDW, trombociti, MPV , Leukociti i argumentacija u granicama normale MCV 71.1 L (normalno od 73.8-89.4).
Diferencijalna krvna slika:
EOZINOFILNI GRANULOCITI 0.43
EOZINOFILNI GRANULOCITI (rel) 7.5 h (normalno od 0 do 6).
Ostale vrijednosti u granicama normale (bazofilni granulociti , neutrofilni granulociti, limfociti, monociti).
Ostalo glukoze, kreatinin, ureja, ALT, ALP, AST, kalcij ukupni, anorg. fosfati te HsCRP također u granicama.
Upućen je od strane pedijatrije još na pregled kod ortopeda zbog bolova u nogama i spustenih stopala.
Na što ovakva krvna slika može upućivati te koje bi pretrage još eventualno trebalo napraviti da se nađe uzrok povišenih eozinofilnih granulocita? Osim bolova u nogama na ništa se ne žali, normalno jede i veselo je dijete. Izbacila po nogicama nema kao ni modrica. Molim nekoga za savjet i pomoć jer sam pronašla svakakve strahote na forumima.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi su blago promijenjeni i nemaju kliničkog značaja. Kontrola krvne slike za 2-3 mjeseca, drugo nije potrebno.