Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

fimoza?

Bozo

Imamo sina od 4 godine. S 2 godine je operirao bruh i tom prilikom mu je prosirena kozica na penisu jer je imao fimozu. Nakon toga mu se kozica mogla lijepo prevlaciti preko penisa pri tusiranju. I bilo je sve u redu do prije nekoliko tjedana. Dogodilo se da je prilikom tusiranja malo zalio da ga boli to potezanje kozice preko glavica i ja sam to malo pogledao i mislim da je kozica bila na jednom mjestu malo napuknnuta. Mislio sam da ce to proci za par dana ali nije. Vise nije dao potezati kozicu. Otisli smo kod pedijatra, i ona je rekla da ima upalu i da treba prati kamilicom da upala prodje, a nakon toga da treba kozicu ponovno prevuci preko. Nakon par dana kad je upala prosla pokusao sam prevuci kozicu, ali uz bolove nisam uspio i jos se k tome pojavilo malo krvi (kap ili dvije znaci da je opet malo napuknulo). Sada ta kozica izgleda prilicno slijepljeno. Sto mi je ciniti?

Dr. Darko Richter

Mažite par dana kožicu (prepucij) i glavić (glans) antibiotskom mašću, najmanje dvaput dnevno, a i više ako ste u prigodi. Dok je na snazi upala potezanje prepucija dosta boli, no malo po malo treba kožicu mobilizirati. Ne preporučujem vam da je pod svaku cijenu i nasilno povlačite iza glavića, jer, ako je zaista tijesna, može doći do uklještenja ili parafimoze, tj. kožica strangulira glavić i ne možete je vratiti na nj, već hitno morate ići kirurgu. Inače, kožicu kod kupanja treba pomicati prema natrag koliko se može i vršiti higijenu glavića da se ne bi sakupljalo previše smegme koja potiče upalu i priljepljuje prepucij za glavić.