Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Giardia

Rebeka

Postovani!!
Molim vas da mi objasnite sta je to Giardia lamblia cysts.
Kako se dobiva i kako se lijeci?
Moja djevojcica vec mjesec dana nije imala apetit i strasno je smrsavila, pa su joj u stolici nasli gore navedene parzite.
Zanima me od cega je to nastalo i koliko dugo ce joj trebati da se vrati u "normalu".
Hvala, Rebeka!!!

Dr.Darko Richter

Giardia lamblia je crijevni parasit koji živi uglavnom u početnom dijelu tankog crijeva. Dijete se zarazi cistama iz stolice druge zaražene osobe, obično putem zagađenih ruku, hrane ili vode. U tankom crijevu iz cista se oslobađaju jednostanični parasiti bičaši koji prijanjanju uz sluznicu tankov crijeva i oduzimaju hranu domaćinu. Ako ih gibanje crijeva ponese dalje, u sve gušćoj stolici pretvaraju se u ciste, tj. začahurene oblike, u kojima dospijevaju u okoliš, i odatle prstima, hranom, vodom ili predmetima opet u nečija usta. Liječi se obično metronidazolom, to će propisati liječnik vašeg djeteta. Izliječenje je brzo i bez nekih većih komplikacija.

Rebeka

Hvala vam mnogo na brzom odgovru.
Imamo malog psa sa kojim se nasa djevojcica rado igra, vjerojatno je dobila od njega.
Prepisan joj je sirup na bazi metronidazola (kao sto ste rekli), terapija za 10 dana.
Nadam se da ce joj se apetit brzo vratiti posto je mnogo smrsavila.
Jos jednom hvala, pozdrav iz Izraela!!!