Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Granična sideropenija, problem s hrranjenjem 5-mjesečne bebe

bubi5

Poštovani doktore,

Unaprijed se ispričavam zbog duljine napisanog-sve sam navela da biste dobili što bolji uvid u stanje.

Majka sam dječaka starog skoro 5 mjeseci (rođen 29.10.13.), treće mi je dijete, rođen je u terminu, 49m dug, 3350 g porodne težine, Apgar 10/10. U dobi od 5 dana je hospitaliziran zbog toga što je kratkotrajno poplavio i prestao disati prilikom hranjenja bočicom izdojenim mlijekom (sve obavljene pretrage su bile u red-eeg, ekg, uzv srca-ima tek manju rupicu za koju je rečeno da će se zatvoriti, zasićenost kisikom, uzv mozga i dr., mišljenja su da je došlo do konfuzije refleksa disanja i sisanja) te zbog upaljenog pupka. Također je u dobi oko 1,5 mjesec imao uroinfekt-eserihiju coli, što je uspješno riješeno.

Povremeno kontroliramo urin i UK, uredni su. Hranim ga izdojenim mojim miljekom jer smo na samamo startu imali nekih problema prilikom dojenja te ga i dalje tako hranim. Nakon navršenih 2 mjeseca dobio je rota virus te su stolice, i inače rijetke, postale smrdljive. Nije imao temperaturu i nije povraćao. Davali smo mu Biogaia kapi, koje su mu i kod bljuckanja pomagale. Stolica je bilo 4-5 dnevno, kako kad, pa nam je gastroenterolog savjetovao da damo probiotik Waya umjesto Biogaia i 3x dnevno po mjericu rižinih pahuljica. Također nek ja izbacim mlijeko i sve mliječno iz prehrane, što i dalje radim. Do prije 2 mj sam uzimala željezo. Stolice su se prorijedile, rota bio negativan.
Dobro je napredovao na težini-1. mjesec 1 kg, drugi oko 850 g, treći mjesec, kad je imao rota virus dobio je samo 450g. S nekih navršenih 4 mjeseca je udvostručio porođajnu težinu.

Sada ima 7030 g, prije mjesec dana bio dug 64 cm, vesela je beba počeo se lagano prevrtati, „priča“, smije se.
Ono što mene muči je sljedeće-otprilike prije mjesec dana, par dana nakon uvođena Waya probiotika je počeo odbijati jesti tj. bočica ni pod razno, osim kad je u snu ili polusnu, pa ga moram hraniti na žličicu. Nekad jede ok, dosta često negoduje, kao da nije zainteresiran ni gladan i tako obrok s malim pauzama (za podrigivanje koje ga oduvijek muči) traje i po 1,5 h. Izluđuje i mene i njega, on se na kraju umori i neće više jesti. Waya smo izbacili (ne znam da li su one mkogle kod njega izazvati ovaj nered u jedenju) i opet dajemo Biogaia kapi jer je bez njih počeo i jače bljuckati ponovno. Do prije mjesec dana jeo je 5 obroka po 145 ml i 1 obrok do 100 ml. Sada smo taj jedan još izbacili te jede 3x155-160 ml i 2x145-150 ml /(ta dva pojede noću kroz san-nekad zaplače da je gladan, uglavnom ne, ali mu svejedno damo jer bi onda premalo pojeo u 24h). Ne znam da li je to dovoljno, muku mučim s hranjenjem. Na težini krene pa stane, pa malo i izgubi, to me strašno brine. Stolicu ili ima jednu dnevno-obilniju-rjeđa kaša ili nema po 2 dana, kako kad.

Cijelo vrijeme je dobro raspoložen i čovjek ne bi rekao da ga išta muči. Prema uputi bolničkog pedijatra napravili smo krvne pretrage i urin (uredan) te Vam navodim vrijednosti (u zagradi referentne vrijednosti, podebljala sam one koje odstupaju ):
Leukociti 9,4 (6.0-16.0), eritrociti 5,36 (3.50-4.80), hemoglobion 127 (100-137), hematokrit 0.376 (0.288-0.390), MCV 70.1 (73.8-89.4), MCH 23.6 (24.3-29.2), MCHC 337 (300-350), indeksn rasp. Erc 12.6% (11.9-16.2), trombociti 381 (150-450), MPV 8.7 (6.9-11.3), PDW 56.1 % (35-65), mikrocitoza +++, neutrofilni granulociti 22% (17-53), limfociti 70% (32-68), monociti 2% (5-13), eozinofili 3% (0-6), nesegmentirani granulociti 1% (0-3), atipični limfociti 2% (0), SE 4 (0-20), glukoza 4,8 (3.9-7.0), ureja 1.7 (1.0-7.5), kreatinin 29 (14-34), urati 193 (65-330), AST 50 (26-75), ALT 29 (11-46), GGT 27 (1-39), LDH 404 (150-360), CRP 0.1 (0.1-2.8), feritin 28 (19-142), željezo 10 (4-25), UIBC 66 (28-68). Po prirodi je svijetle puti-plav je, ne znam je li u licu svijetao zbog puti ili je to bljedoća.

Pedijatar je naveo da se radi o graničnoj sideropeniji te kao profilaksu propisao Ferro sanol 2x8 kapi/dan + pola tabletice C vitamina od 50 g 2xdan. To željezo dovodi skoro do povraćanja kod mog dječaka pa mu ga ne dajem te smo po preporuci naručili Aktiferin u nadi da će ih lakše konzumirati.
Doktor je naveo kao da bi mu se i apetiti trebao popraviti s tim željezom.

Ja ne znam šta je njemu preko noći došlo da tako neće jesti, čak se mislim da mu moje mijeko više ne odgovara, pa mislim probati adaptirano, mada doktori kažu nastaviti majčino mlijeko, doma me svi usmjeravaju suprotno. Brine me zašto neće jesti-da nema neku tešku bolest? Stvarno djeluje zdravo. I sad je povećao razmak između obroka-on ni nakon 5 h od zadnjeg hranjenja kao da uopće nije gladan. Buni se kod jela, negoduje, osim kad u princiou jednom dnevno luđački ogladni pa mu tada ne smeta boca. Što mi je činiti dalje, da li se treba još nešto kontolirati, što da radim-koje je Vaše cijenjeno mišeljenje? Brine me to šaranje s težinom-ni vamo ni tamo. Koliko bi on trebao u dobi od 5 mjeseci jesti obroka dnevno i po kolliko?

Unaprijed zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema napisanom ne nalazim znakova bolesti, no ipak treba biti oprezan obzirom na zastoj u napredovanju na težini. Najvjerojatnije će biti da su poteškoće jedenja emocionalne prirode (prevelika zabrinutost i napetost kada je na dnevnom redu hranjenje) pa pokušajte hranjenje prepustiti nekom od ukućana. Svakako izbjegavajte prisilu, suspregnite strah da neće uzeti dovoljno mlijeka. Pratite težinu svaka dana. Budite na dijeti bez bjelančevina kravljeg mlijeka (pažljivo čitajte deklaracije svih proizvoda koje uzimate, mlijeka ima u paštetama, kobasicama i drugim proizvodima gdje ne bi očekivali). Uzimajte kalcij (2x500 g ili 3x 330 mg). Mislim da željezo ne treba. Redovito kontrolirajte urin. Ako se isti probklem nastavi trebat će dodatna obrada (skrining na metaboličke bolesti, ev ultrazvuk trbuha).

bubi5

Zahvaljujem na odgovoru.

EVo sad je u 7 dana dobio 130 g, nadam se da je to ok. Zadnjih mjesec dana je dobio 600g, pedijatrica je rekla da je sve ok.
Brine me ta nevojnost kod jedenja, zar ne bi mala djeca od par mjeseci trebala 'rado' jesti, ja imam dojam kao da ga to ni malo ne zanima nego da ga na silu hranim.
Pedijatrica kaže da mu je vjerovatno sve drugo sad zanimljivije nego jesti, jer se počeo lagano okretati i sl., mada ja i dalje mislim da to ne bi
trebalo utjecati na hranjenje.

Kažete mi da ne brinem o tome baš koliko će dnevno mlijeka unijeti-ali ne mogu da ne brinem jer da je njega pustiti na volju ne bi ni ovoliko napredovao.
Nije mi baš normalno da mu 2 obroka dajem noću kroz san (oko 22:45 i 03:00) jer mislim da ako se ne budi, a u zadnje vrijeme se ne budi, treba spavati bez prekida. U tom slučaju bi danju imao samo 3 oborka, što nije ni 500 ml mlijeka na dan-za njega premalo jer još ne jede ništa drugo. M
Mislim lagano krenuti sa sokićima i ostalim, malo po malo.

Spominjali ste screening na metaboličke bolesti-što to podrazumijeva, na što mislite? Baš ste me sad prestrašili s tim.

Molim Vas mišljenje o obrocima i tim pretragama.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom da dobro napreduje na težini neće trebati dodatna obrada. Metabolički skrining je set pretraga krvi i urina kojim se isključuju rijetke bolesti metabolizma koje mogu biti uzrokom nenapredovanja na težini. Sve što navodite ukazuje da ulažete puno emocija i truda u hranjenje što dijete osjeća i zbog toga osjeća napetost kada je na redu hranjenje. I što više budete ulagali napora problem može biti veći. Pokušajte se opustiti, hraniti dijete kada procjenjujete da želi jesti. Redovita kontrola vage je najvažnija. Mislim da se trebate osloniti na Vašu pedijatricu, sve što savjetuje mi se čini primjerenim.

bubi5

Zahvaljujem na odgovoru.

Hrani ga i suprug, tada isto negoduje (on ga nahrani 1-2x dnevno) tako da nije to samo vezano uz mene.

Molim Vas da mi navedete koliko on treba unijeti mlijeka unutar 24 sata-koja količina i u koliko obroka? Danas ima 5 mjeseci i 10 dana,
napominjem da ga hranim izdojenim mlijekom.

Kad mu uvedem jedan voćni i jedan obrok povrće/meso, da li je onda dovoljno oko 500 ml mlijeka dnevno?

Planiram uskoro preći na adaptirano mlijeko jer mi je postalo naporno izdajati se pa koje mi mlijeko preporučavate?
Bili ste mi rekli da ne uzimam ništa mliječnog za vrijeme izdajanja, da li onda adaptirano treba biti neko posebno,
koje nije bazirano na kravljem mlijeku ili ne?

Unaprijed zahvaljujem.