Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

grčevi nakon hranjenja?

Boris

Mali ima 3 tjedna i na adaptiranom je mlijeku, zadnja 2 dana nakon hranjenja na trenutak zaspi a onda dugo plače i ne može se smiriti, ponekad jako štuca a skoro uvijek bljucka. Ima kakve pomoći?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovani gospodine Boris, Vaš problem vrlo je čest, gotovo uobičajen. Ipak, ne mogu ne izraziti svoje žaljenje da dijete nije na prirodnoj prehrani ! No, kad je već tako, za početak provjerite količinu hrane koju je dijete uzelo (100 do 110 ml po obroku u dobi od oko 1 mjesec), a zatim provjerite i rupicu na dudi koja ne smije biti ni premala niti prevelika jer djetetu omogućuje uzimanje velike količine zraka; dokaz tome je i često štucanje, što je način istiskivanja zraka iz gornjeg dijela probavnog sustava. Vaš opis pokazuje da se radi o tzv. aerokolikama (bolovi zbog zraka) koje u biti nisu opasne, ali su bolne - za crijeva djetetu i za dušu roditeljima. Pokušajte ga držati u vertikalnom položaju poslije hranjenja i masirajte mu trbuh hrptom ruke u smjeru kretanja kazaljke na satu. Postoje i neki medikamenti, kao npr. Sab simplex, ali su oni, prema općem iskustvu polovične učinkovitosti. Za utjehu, dojenačke aerokolike, u pravilu riješi vrijeme, tj. priroda. Želim Vam mnogo sreće.