Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

gripa ili ....?

Minajas

Pred 5 dana dijete dobiva temperaturu 38,7. Odlazimo liječniku, on dijagnosticira upalu grla - bez vađenja krvi i uzimanja brisa - i prepisuje silapen sirup i preporučuje dosta tekućine. Temperatura je 3 dana preko 38, jučer pada na 37,4. Uz bol u grlu (no ne prejaku) djetetu curi nos (žuto-zeleni sekret). No jutros, dijete počinje intenzivno kašljati (svakih 2 minute). Temperatura se ponovno poslijepodne penje na 38,7.
Budući da su sve upale grla prolazile nakon 2-3 dana silapena (svi simptomi, no sirup se nastavio davati prema uputama), sada smo zbunjeni i iskreno uplašeni.
Inhaliramo dijete, kapamo nos, dajemo tekućinu, trebamo li se javiti deržurnim liječnicima?
Pročitali smo da gripa ima sličan tijek.

Darko Richter, dr. med.

Angina je uvijek klinička dijagnoza, i suprotno svojem uvjerenju koje manifestirate riječima "bez uzimanja brisa i bez vađenja krvi", iz tog brisa i bilo kojeg krvnog nalaza ne može se postaviti dijagnoza angine; može se samo dijagnositčki rafinirati, ali se nikako ne može postaviti. Dakle, imao je anginu, jer je tako dijagnosticirao njegov dokotr, i prizdravio, a onda se desila jedna od tri stvari: ili je prerano počeo divljati i dobio rekrudescencu iste bolesti, ili je dobio superinfekciju nekom novom klicom na istom terenu, ili je dobio novu bolest, npr. uhvatio novu virozu. Najvjerojatnije je prerano počeo divljati, i u tom divljanju stigao u neko društvo u kojem mu je netko dodao novu klicu. Ne znam zašto ga inhalirate, i zašto mu kapate nos. Nos se ispuhuje u maramicu.
A možda je sve bilo drugačije.
Najprije je dobio je temperaturu, i, da niste u roku u roku kraćem od 12 h bili u svojoj ambulatni, već svojem djetetu dali ono što pristoji roditeljima, tj. vrijeme i pažnju, a uz to nešto za temperaturu, više popiti i mirovati u krevetu, taj infekt bi vjerojatno bio prošao i bez Silapena, a vi biste sigurno bili više motivirani da ne krene odmah divljati, jer biste itekako bili svjesni da bi vam time mogao pokvariti trud i vrijeme uloženo u njegovo liječenje, da ne govorimo da bi i sebi naškodio, bez obzira što kao dijete toga nije svjestan. Da je iza toga odjednom dobio novu temperaturu, rekao bih vam da svakako odete na pregled liječniku i pomislio bih na nedoliječenu anginu ili bakterijsku superinfekciju, i tada bih skoro sigurno optirao za antibiotik. Ovako, nemam pojma, a ne znam niti da li želim imati pojma, jer, kao što često govorim, medicina je produkt i liječnika i pacijenta. Liječnik jednostavno ne može krpati sve gluposti koje rade pacijenti, svu nebrigu za sebe, a koju svaljuju na njega, itd., itd. Ovako vam odgovaram zato jer je opis vašeg slučaja više nego tipičan za naše prilike sada i ovdje, vidim to iz dana u dan, hrpimice. Osjećam se poniženim kao stručnjak, kada mi slučajevi poput ovoga, naviru na vrata, i onda se od mene očekuje neko zanstveno rješenje u obliku čarbonog štapića za potrebe roditelja i njihovog konfora.
Ako slučajno ono što sam napisao iza rečenica "A možda je sve bilo drugačije .... " ne odgovara vašem konkretnom slučaju, jer i to je moguće, onda vas molim da se ne uvrijedite, i ostatak teksta shvatite kao neko opće razmišljanje za podijeliti s onima koji ovo čitaju i mogu shvatiti..