Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

hepatitis

Tonka

Koja cjepiva protiv hepatitisa postoje, te koja od njih preporucujete (imam dijete od 2,5 g)?

Hvala

Dr. Darko Richter

Postoji cjepivo protiv hepatitisa B (Engerix) i hepatitisa A (Havrix). Preporučujem vam oba cjepiva, s time da se Engerix daje u nas svoj djeci u 6. razredu osnovne škole, a Havrix je na volju roditeljima. Ako se bilo čega bojite, nema nikakvih posebnih razloga da se dijete ne cijepi s boa cjepiva već sada. U svijetu se Engerix preporučuje već u novorođenčadi, a Havrix od navršene 2. godine života.

Tonka

Hvala na Vasem azurnom odgovoru. Zanimaju me samo jos kontraindikacije kod tih cjepiva.
Da li dijete mora biti potpuno zdravo prilikom cjepljenja (prehlada, kasljanje)?Mogu cjepiti dijete u isto vrijeme ili mora proci odredeno vrijeme?

I ako vi preporucujete oba cjepiva odmah kako to da jednog uopce nema u obvezatnim cjepivima a ovaj tek u 6 razredu?

Dr. Darko Richter

Nema kontraindikacija, osim ako je alergična na ta cjepiva, a to možete doznati tek kada se cijepi. Na vaše drugo pitanje: zar vi doista mislite da je uvijek najpametnije ono što "država" određuje, i da pri tome nitko više ne treba ništa misliti. Osim toga, Havrix skoro nigdje u meni poznatim zemljama nije u obvezatnom programu. Zašto bi država morala ikoga prisiljavati na nešto dobro. Država gleda na ukupnost zaštite pučanstva, a vaš je izbor da li ćete se i kada zaštititi od bolesti koje nisu obuhvaćene obvezatnim programom cijepljenja. I dalje: obvezatni program cijepljenja je ustavno vrlo upitan, jer se nikoga ne može prisiliti na bilo kakvu medicinsku intervenciju. Po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti svatko je slobodan izabrati između više medicinskih intervencija, ili ih posve odbiti. U SAD-u cijepljenje je preporučeno, ali nikako obvezatno, no unatoč tome tamo se godišnje sigurno cijepi više djece od više bolesti nego bilo gdje u svijetu. Slobodu treba znati uživati.

Tonka

Zahvaljujem. Imate pravo. Nikad nisam tako razmisljala. U mojem podrucju zivljenja nije moguce dobiti informaciju, sve moras sam.
Molila bih jos onda odgovor na ova pitanja na koja nisam dobila odgovor:

Da li dijete mora biti potpuno zdravo prilikom cjepljenja (prehlada, kasljanje)?Mogu cjepiti dijete u isto vrijeme ili mora proci odredeno vrijeme?

Dr. Darko Richter

Poželjno je da je dijete potpuno zdravo, tj. barem da nema temperaturu. Sami prehladni simptomi ne smetaju toliko te se dijete i uz njih može cijepiti. Cijepiti se može i protiv A i protiv B hepatitisa istovremeno, a ako tako planirate, preporučujem vam varijantu jedne injekcije s oba cjepiva: TWINRIX (sadrži Engerix + Havrix u jednoj injekciji). Ako se tako cijepite, prva doza je TWINRIX, zatim za 1 mj. slijedi samo ENGERIX, te 6 mjeseci nakon prvog cijepljenja sljedi završna doza TWINRIX. Naime, za potpuno cijepljenje, potrebne su 3 doze protiv hepatitisa B, a samo dvije protiv hepatitisa A.