Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Herpes simplex

Milka05

Poštovani.
Supruga je jucer osjetila peckanje i zarenje na usnici. Otišla je na hitnu i rekli su joj da je u pitanju herpes simplex 1 i da tretira sa kremom ili flasterima. U medjuvremenu tj prije odlaska na hitnu igrala se sa sinom i koji put poljubila jer nije posumnjala na herpes. Da li je u toj fazi herpes zarazan? Dijete ima 2 god i 7 mj.
I sto u slučaju kad se ima flaster a dijete dirne? Ili ako malo prodje kroz flaster sluz a nismo uočili a dijete dotakne?
Na internetu se moze svasta procitati. A strah je velik, a nekad ne uspijes na sve utjecati na koliko se trudio.
Lp

Milka05

Doktore i koliko je vjerotnost da se prenese na oci od dodira?
Nakon koliko se pojave simptomi? I da li moze doci do zaraze oka a da simptoma nema?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U praksi se dosta često vidi da majka ima herpes a dijete ne oboli. Teško je reći kolike su šanse da se zarazi, ali nisu velike. AKo zamijetite bilo što čudno- crvenilo ili temperaturu, gubitak teka, javite se pedijatru.

Milka05

Poštovani doktore,
Hvala na odgovoru.
Super se on ponaša, lijepo i jede.
Evo od toga je prošlo 5 dana.
A gdje ste mislili crvenilo? U ocima?
I zeni je prošao herpes, ali od strasnog pada imuniteta stvorio se konjuktivitis i sad je opet mali pod."staklenim zvonom".
Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Crvenilo na koži, poput fleke na kojoj se za par dana pojave mjehurići.