Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hib

Zora

Moja šestomjesečna beba nije primila Hib cjepivo. Je li cjepivo Hib obvezno? Kakve su popratne pojave?

Dr. Darko Richter

U Hrvatskoj je ovo cjepivo obvezatno od navršena 2 mjeseca, jer najviše ima smisla cijepiti najmlađu djecu. Naime, već iza 2 napunjene godine, opasnost od invazivne infekcije hemofilusom tipa "b" sve je manja, no ipak se preporučuje zaštititi djecu do 5. godine života. Stoga, vaše bi dijete trebalo primiti ovo cjepivo, koje je inače poznato po vrlo dobroj podnošljivosti (eventualno manji porast temperature i bolnost na mjestu uboda).