Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sestomjesecna beba na moru

Maja

Planiramo sa nasom bebom ici na more u junu kada ce ona vec imati sest mjeseci. Pitanja koja me muce su:
- Da li sestomjesecna beba smije/treba da se kupa u moru;
- Da li smije koristiti zastitne kreme za suncanje;
- Da li je bolje da bude u pelenama (koristimo Pampers), bez icega ili u kupacim gacicama;
- Da li postoji nesto kao previse tecnosti za bebe u toj dobi (ona jos uvijek doji i tek je pocela jesti rizinu kasicu, ali ce do juna vjerovatno vec preci na voce i povrce)?
Unaprijed hvala,
Maja

Dr. Darko Richter

Redom:
- šestomjesečna beba smije se kupati u moru, ali se ne smije utopiti
- šestomjesečna beba mora koristiti zaštitne kreme za sunčanje, osobito ukoliko je bijele rase
- najbolje je da bude u kupaćim gaćicama, to je mjera predostrožnosti da stolica, ako je dobije, ne otpluta u more na oči drugih kupača
- ovo pitanje nisam razumio, ali, ako mi objasnite što želite točno znati, pokušat ću vam dati odgovor.

Maja

Postovani Dr. Richter,

interesuje me koliko i koje tecnosti (sokovi/hladni cajevi ili voda) treba davati djetetu, da li treba davati kada trazi ili sto cesce i da li mu nesto moze biti od previse tecnosti? Hvala.
Maja

Dr. Darko Richter

Dojenče, čim se prestane isključivo dojiti ili hraniti ispravno razrijeđenim industrijskim mlijekom, a to znači, kada počinje dobivati i drugu hranu, tekuću, ili već kašastu, treba uz to i vode. Vodu mu treba ponuditi uza svaki obrok, a dojenče će popiti koliko mu treba. Na moru, gdje je obično vruće, treba mu vodu ponuditi češće. Vodu je dobro prokuhati, ili davati "flaširanu" vodu iz dućana (ne gaziranu, i ne izrazito mineraliziranu), radi bakteriološke čistoće.