Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Hipogamaglobulinemija pitanje za dr.Richtera

danijela1987

Poštovani dr. Richter!
Sin 2,5 godine ima dijagnozu hipogamaglobulinemije već 1.5 godinu. Od listopada 2019 vodimo se u Klaicevoj na imunoreumatologiji. Prvi nalazi su bili IgA 0.10 g/L, IgM 0.49 g/L, IgG 2.78 g/L. Tri mj nakon toga IgA 0.13L (g/L)=ref.int. 04.-1.7. IgM 0.44 L (g/L) ref.int. 0.7-1.6. IgG 4.88 L (g/L) ref.int. 5.2-10.8. C3= 0.94 g/L ref.int. 0.9-1.8. C4=0.10 g/L ref.int 0.1-0.4.
Nakon 3 mj opet pad svih vrijednosti IgA <0.10, IgM 0.46, IgG 4.47. Nakon 6 mjeseci vrijednosti IgA 0.11 L ref int 0.5-1.3, IgM 0.51 ref int 0.5-1.9 , IgG 4.31 ref int 5.0-13.6. I zadnji nalaz sad 6 mj poslije IgA <0.10 ref int 0.5-1.3, IgM 0.40 ref int 0.5-1.9 i IgG 3.77 ref.int 5.0-13.6.
U godinu i pol spominje se odluka o dopunskoj terapiji ali sve to stoji od kontrole do kontrole. Maleni ne ide u vrtić uopce jer je preporuka držati ga van kolektiva. Zanima me vaše mišljenje na temelju ovih nalaza je li vrijeme da mu se daju imunoglobulini jer po nalazima svakih 6 mj ne da mi dijete neće smjeti u vrtic nego po tome neće moći ni u školu. Da napomenem on se druži sa djecom i sa odraslima, rijetko je bolestan ako pokupi kakvu virozu traje oko par dana i sve ok. Procijenjen je svim cjepivima do sad.
Je li tu riječ o prolaznoj hipogamaglobulinemiji ili je to nešto trajno što se neće riješiti osim dopunskom terapijom imunoglobulina intravenozno?
U isto vrijeme vodili smo se zbog neutropenije i atopijskog dermatitisa kod specijalista ali je to sad sve u redu. Jedino imunoglobulini su problem i dalje.
Što bi vi učinili na temelju ovih nalaza?
Hvala unaprijed.
Danijela

Darko Richter, dr. med.

Ovo je forum na kojem odgovara prim. Jovančević, ali, slučajno sam uočio vaše pitanje upućeno meni (dokono gledajući po forumima što se pita zadnjih dana), pa ću vam i odgovoriti.
Radi se o produženoj hipogamaglobulinemiji. U izostanku učestalih infekcija, nema razloga da ne ide u vrtić/školu, i nema razloga da se uredno ne bi cijepio. A takva hiogamaglobulinemija nerijetko se vidi uz atopijsku dijatezu (sklonost alergijama). Nihil novi sub sole (ništa nova pod suncem), rekli bi stari Latini.
Nadam se da je barem u prvoj i drugoj godini cijepljen po kalendaru, i mogao bi se pogledati anti-HBs titar, tj protutijela izazvana cjepivom protiv hepatitisa B koje je sadržano unutra "6u1". Ako bi se našao titar od nekoliko desetaka ili stotina U/ml, to bi potvrđivalo urednu kvalitatitvu humoralnu imunost unatoč blagom otezanju u dosizanju kvantitativne razine.

danijela1987

Poštovani dr Richter, hvala puno na odgovoru.
Anti HBs smo radili 31.01.2020. I bio je rezultat poz.>1000 IU/L. Što znači da je stvorio protutijela.
Sad na kontroli u 6 mj dr je rekla da može u kolektiv, dapače neka ide. Nije mi jasno , na lošije nalaze dapače da ide a prije na bolje ni slučajno. Sve do sada je primio od cjepiva redovito čak i ono s godinu dana, njega je s nekih 1.2 godine dobio.i Prevenar je dobio. Nije često bolestan, štoviše ne pamtim kad je bio baš bolestan. Evo sad prije 2 tj temperatura do 38.6, nos curio, malo kašlja od šlajma, nismo ni bili kod dr, redovito inhalirali i čistili nos. Antibiotike nije nikad dobio. Mala seka i on su sad odbolovali tu neku virozu, i oboje se spremaju u vrtic. Ponekad mu zna izbaciti ekcem negdje, nedavno na licu pa ima malo i pigmentacije po koži, ali onaj strašan dermatitis je iza nas hvala bogu. Alergije nema više od kad je bio sa 10 mj na sve negativan. E sad, dr kaže da može u vrtic, za 6 mj kontrola sa RIST IgE, IgA, IgM, IgG, HL0003-KKS brojač (vk) i HL011-DKS (razmaz krvi svjetlosna mikroskopija) (vk). Zanima me i dalje ne spominje davanje imunoglobulina, mislite li da treba ili ne? Spominje samo prosirivanje pretraga. I što se tiče vodenih kozica, smatrate li da bih ga trebala cijepiti protiv njih ili neka odboluje?