Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Iksice

tanja

Pozdrav!

Moj mali dvoipolgodišnji sinčić ima spuštena stopala, a primijetila sam da mu nožice jako idu u "X".

Da li je to normalno kod tako male djece, ili moram zatražiti pomoć ortopeda?

Hvala unaprijed!

Dr. Darko Richter

Ako idu "jako" u X tada se posavjetujte kod ortopeda. "Jako" znači da, kada dijete uspravno stane i skupi ravno noge, razmak između unutarnjih strana oba gležnja iznosi više od 5 cm. Isto tako, u ovoj dobi koljena češće idu u O, a rjeđe u X, pa neka i to bude motiv da posjetite ortopeda. Inače, u dobi vašeg djeteta, svod stopala još je u formiranju te se o spuštenim stopalima može govoriti tek udobi od 5 ili 6 godina.