Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Zelena stolica

Sanja

Postovani,

Imam bebu od tri ipol mjeseca. Do prije petnaest dana imao je grceve. Prije par dana dobio je zelenu stolicu. Grci se i jako place. Kad to sve prestane, ima vjetrove. Inace, raspolozen je i ima dobar apetit. Vec desetak dana ne dojim, a koristim aptamil. Aptamilom sam ga dohranjivala od drugog mjeseca, zbog nedostatka mlijeka. Prije par dana sam mu dala malo soka od svjeze jabuke. Vodila sam ga doktoru, ali me zanima i Vase misljenje. Stomak je mekan, a i sve ostalo je uredno. Jos da napomenem da stolice nisu proljevaste i ceste, vec kompaktne.

Unaprijed zahvaljujem,

Sanja

prof dr sc Ana Votava-Raić

Draga gospođo Sanja, vjerojatno se u Vašeg djeteta radi o stolicama s primjesom zelene boje, a ne o zelenim stolicama. S obzirom da ste u cijelosti prešli na umjetnu prehranu, moguće je da je boja stolice povezana s donekle promijenjenom probavom, kao npr. jačim izlučivanjem žuči. Ako dijete napreduje na težini i u svakom drugom pogledu je dobro, upućujem Vam staru i poznatu preporuku koja kaže da tada "treba gledati dijete, a ne stolicu". Ipak, ako bi se pojavili neki drugi znakovi, bilo bi dobro da se ponovno javite Vašem pedijatru. Uz žaljenje što dijete više nije (niti djelomično) na prirodnoj prehrani, upućujem Vam pozdrave !