Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

imunitet

mirna

Da li česte prehlade i infekcije djeteta od dvije godine, koje ide u manji vrtić (desetak djece) može imati nekakve dalekosežne posljedice na njegovo zdravlje i imunitet?

Dr. Darko Richter

Kada jedno dijete konačno odraste, a imalo je učestale infekcije tijekom predškolske dobi, tada između njega i drgue djece nema bitnih zdravstvenih razlika. Međutim, valja paziti na stanje srednjeg uha, jer se najčešće radi o gornjim dišnim infekcijama koje se mogu proširiti u srednje uho, dijete može imati tzv. kronični serozni otitits s određenim stupnjem nagluhosti, pa valja utvrditi da je s te strane sve u redu (dijete kod te vrste otitisa nema izrazite bolove). Naravno, svaka se infekcija, ma kako je mi smatrali banalnom, može u datim okolnostima sama proširiti i ugroziti dijete, no to je ipak rijetko. Zato, infekcije s visokom temperaturom, klonulošću, povraćanjem i pospanošću valja odmah ozbiljno shvatiti i otići k liječniku.